W 20. roku działalności artystycznej przewartościował swoje spojrzenie na biżuterię i postawił na biżuterię współczesną. Za kilka dni pokaże swoje prace w Muzeum Sztuki i Projektowania w Nowym Jorku na wystawie LOOT: MAD ABOUT JEWELLERY. 

„Moim najważniejszym celem od ubiegłego roku jest robienie biżuterii zaliczanej do nurtu sztuki współczesnej na wysokim światowym poziomie. I chcę być w tym możliwie najlepszy – mam żyłkę sportowca, cokolwiek robię, chcę być perfekcyjny i ponadprzeciętny” – mówił w 2017 r. w wywiadzie dla Bursztynowego Portalu amber.com.pl zatytułowanym Oczekuję czegoś więcej od samego siebie  . Było to trzy miesiące po tym, jak zdobył Nagrodę Główną w konkursie Amberif Design Award i miesiąc po spektakularnej wystawie jubileuszowej „For sale”, jaką przygotował na Legnicki Festiwal SREBRO z okazji jubileuszu pracy twórczej. I na cztery miesiące przed udziałem w targach JOYA w Barcelonie, które, jak sam podkreśla, są jednym z ważniejszych przystanków na jego drodze do celu, i 9 miesięcy przed pokazem hologramów jego biżuterii na ścianie budynku Pinakoteki w Monachium w czasie festiwalu biżuterii SCHMUCK.

Za kilka dni Marcin Tymiński będzie prezentował swoje najnowsze dokonania w Muzeum Sztuki i Projektowania (MAD) w Nowym Jorku na 19. edycji osławionej wystawy LOOT: MAD ABOUT JEWELRY, wraz z 49 innymi, początkującymi i uznanymi, artystami tworzącymi biżuterię. Artystami, którzy wyróżniają się użyciem niekonwencjonalnych materiałów i technik złotniczych oraz przykładają niezwykłą wagę do precyzyjnego wykończenia. Do udziału w tej wystawie zapraszani są twórcy wyjątkowi, którzy – zdaniem Bryny Pomp, kuratorki wystawy od 2011 r. – mają szansę zachwycić swoją biżuterią kolekcjonerów i miłośników biżuterii, z myślą o których jest ona organizowana. Wystawą LOOT Muzeum Sztuki i Projektowania realizuje cel, jakim jest prezentowanie biżuterii jako formy sztuki. MAD jest jedynym amerykańskim muzeum, które dysponuje galerią dedykowaną wystawom współczesnej biżuterii i posiada własną kolekcję nowoczesnej biżuterii.

Z myślą o LOOT Marcin Tymiński stworzył 115 obiektów – głównie naszyjników i brosz – w których dominuje na nowo odkryty przez niego polimer, czasem również w połączeniu ze złotem i diamentami. I oczywiście z bursztynem, który – jak podkreśla artysta – jest wyróżnikiem jego prac, kamieniem, który w dużym stopniu ukształtował jego artystyczną tożsamość.