plzh-CNenetdelvltnorues
Blisko 450 uczniów i kilkudziesięciu nauczycieli, wywiady w lokalnych mediach i spotkania z przedstawicielami władz samorządowych oraz 1080 przejechanych kilometrów to bilans trzydniowej podróży z lekcją o bursztynie w miastach na Bursztynowym Szlaku: Zgierzu, Kaliszu i Wieluniu.

Wszystko zaczęło się od pomysłu Wojciecha Kalandyka, który na początku stycznia br. spotkał się w sprawie lekcji o bursztynie z Robertem Pytlosem, pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu. Obaj uznali, że do realizacji tego projektu znakomicie nadają się dr Elżbieta Sontag z Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego oraz Lidia Popiel, Ambasador Bursztynu, nominowana w październiku 2007 roku przez Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Już 7 lutego br. odbyła się pierwsza lekcja w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Nr 1 w Gdańsku-Brzeźnie z udziałem Ewy Kamińskiej, zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Wykład dr Elżbiety Sontag i pogadanka o bursztynowej modzie Lidii Popiel spotkał się z żywą reakcją młodzieży i przychylnymi recenzjami prasy. Nic więc dziwnego, że w dniach 2 – 4 kwietnia obie panie odwiedziły kolejne szkoły w miastach na Szlaku Bursztynowym, tj. współpracujące z Gdańskiem w dziedzinie promocji bursztynu Wieluń i Kalisz oraz Zgierz.

Bakcyl bursztynu połknięty w Zgierzu
Lekcje o bursztynie w Zgierzu pomagała zorganizować Iwona Wieczorek, doktor ekonomii na Uniwersytecie w Łodzi oraz poważny kandydat do fotela burmistrza Zgierza w następnych wyborach samorządowych. Lekcje odbyły się w szkole podstawowej nr 10 i 11. Dzieci z klas 5 i 6 bardzo żywo reagowały w trakcie zajęć, niemal wszystkie sfotografowały na własny użytek bryłę bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska (o masie 650 gram), oprawioną w surowe srebro przez znanego gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego. W tym miejscu warto nadmienić, że bryła cieszyła się podobnym powodzeniem w pozostałych miastach na bursztynowym szlaku. „To świetny pomysł na promocję bursztynu. Cieszę się, że dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Gdańska mogę uczestniczyć w realizacji tego projektu i widzieć radość dzieci, które łakną wiedzy o bursztynie.” – podsumowała wizytę w Zgierzu dr Elżbieta Sontag. „Co ciekawe, spotykaliśmy w tym mieście wiele pań, które kochają bursztyn i biżuterię z tym kamieniem, włącznie z dyrektorkami obu szkół, obowiązkowo ubranymi w bursztynowe ozdoby podczas naszej wizyty.” – zauważył Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu.

Gimnazjaliści z Kalisza poznają tajemnice bałtyckiego bursztynu
Wieczorem bursztynowe „Amber Tour” wylądowało we wspaniałym hotelu Arena w Kaliszu. „Ciągle staramy się udoskonalać naszą lekcję, więc mimo przejechania 450 kilometrów, długo jeszcze dyskutowaliśmy, co poprawić w naszym projekcie.” – podkreśla dr Elżbieta Sontag. „Musieliśmy zwłaszcza popracować nad formułą konkursu wiedzy o bursztynie.” – dodaje Robert Pytlos. W Zgierzu bardzo dużo dzieci chciało w nim uczestniczyć, dlatego należało sprawić, żeby wybór uczestników zależał od przypadku. Lidia Popiel także ciągle udoskonala swoją pogadanką o fascynacji bursztynem i bursztynowej modzie. „W Kaliszu poprosiłam dziewczyny o pomoc w zaprezentowaniu pokazywanej przeze mnie biżuterii.” – wspomina Lidia Popiel. Spotkało się to z żywą reakcją potencjalnych modelek. Być może ten mini-pokaz wprowadził w nowoczesnej auli trochę zamieszania, ale dzięki niemu 90 gimnazjalistów mogło obejrzeć z bliska biżuterię z bursztynem o oryginalnym wzornictwie. Bardzo chętnie biżuterię oglądały także nauczycielki, okazało się również, że dyrektor gimnazjum nr 9 w Kaliszu jest wielką miłośniczką bursztynu. „Kiedy Ambasador Bursztynu poprosiła dziewczęta z kaliskiego gimnazjum o zaprezentowanie biżuterii ze swojej szkatuły, wiedziałem, że zyska sobie tym aplauz młodzieży i pedagogów. I tak się też stało.” – zauważa Robert Pytlos.
Ogromnym powodzeniem cieszył się także konkurs wiedzy o bursztynie, którym rządzą jednak surowe zasady – za odpowiedź poprawną otrzymuje się jeden bursztyn, za negatywną zabiera się 2 bursztyny. Osoba, która dwa razy odpowie źle na zadane pytanie, odpada z konkursu. W Kaliszu w konkursie startowały same dziewczęta, podczas gdy w Zgierzu i Wieluniu częściej zgłaszali się chłopcy, nie kryjący swojego zainteresowania dla zwierząt i owadów zatopionych w bursztynie. Zwycięzca wygrywa unikatowy kawałek bursztynu z herbem Gdańska wykonanym ze srebra, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca albumy o Gdańsku. Przegrani otrzymują po garstce bursztynu na pocieszenie.

Spotkanie w kaliskim magistracie
Po zakończonej lekcji w Kaliszu podszedł do dr. Elżbiety Sontag, Lidii Popiel i Roberta Pytlosa Lechosław Ochocki, dyrektor Muzeum Ziemi Kaliskiej. Serdecznie pogratulował udanego projektu i zaprosił na spotkanie z Tadeuszem Krawczykowskim, wiceprezydentem miasta Kalisza ds. edukacji. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Obaj panowie zaprosili nasz „Amber Tour” ponownie do Kalisza, tym razem na spotkanie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz ze studentami Wyższej Szkoły Pedagogiczno-Artystycznej. Wiceprezydent Kalisza przyjął z kolei zaproszenie na I Forum Miast Szlaku Bursztynowego, które pod koniec maja odbędzie się w Gdańsku. Po spotkaniu promotorzy bursztynu bałtyckiego udali się do Wielunia.

Witamy w Wieluniu – bursztynowym księstwie
W starostwie wieluńskim „Amber Tour” powitał Janusz Antczak, wicestarosta i osoba promująca bursztyn w całym województwie: „Witam w naszym bursztynowym księstwie gości z Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu.” – zażartował na powitanie. Po kilkunastu minutach wszyscy udali się do Młodzieżowego Domu Kultury, w którym dla grupy 30 osób Lidia Popiel wygłosiła pogadankę o bursztynie, a dr Elżbieta Sontag przeprowadziła bursztynowe warsztaty. W ich trakcie licealiści mogli nauczyć się odróżniać po zapachu bursztyn od innych żywic kopalnych i imitacji, szlifować i polerować bursztyn oraz szukać pod lupą inkluzji. Dwóm uczestniczkom udało się znaleźć muchówkę i odchody owada zatopione w bursztynie. Ich radość sfilmowali towarzyszące nam wieluńskie telewizja i radio. Warsztaty odbyły się z udziałem Mariusza Gliwińskiego, znanego projektanta biżuterii i prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, który dołączył do uczestników „Amber Tour”.

Pełna aula osób słuchających o bursztynie
Nazajutrz odbyła się lekcja o bursztynie i warsztaty w I Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu. 150 licealistów i kilku nauczycieli w skupieniu wysłuchało wykładu dr. Elżbiety Sontag i pogadanki o bursztynowej modzie Lidii Popiel. Niesamowitym powodzeniem cieszyła się bryła bursztynu Prezydenta Gdańska, którą niemal wszyscy uwiecznili aparatami fotograficznymi w swoich komórkach. Całość spotkania oraz warsztaty filmowała łódzka telewizja oraz nagrywało Radio Łódź. Po lekcji 60 licealistów podzielonych na dwie grupy wzięło udział w bursztynowych warsztatach. „Nie poznaję tych uczniów. Choć zadzwonił dzwonek na przerwę obiadową, oni wciąż siedzą i szlifują bursztyn lub pod lupą sprawdzają efekty swojej pracy.” – ze zdziwieniem konstatował efekty warsztatów Janusz Antczak, wicestarosta wieluński. Jedna z nauczycielek wspominała z rozrzewnieniem swoje spacery na Wyspie Sobieszowskiej i znalezione podczas nich bursztyny. „Po zakończeniu zajęć spotkali się z nami Andrzej Stępień, starosta wieluński, i Krzysztof Owczarek, przewodniczący Rady Powiatu. Obaj podkreślili konieczność dalszej współpracy na rzecz promocji bursztynu pomiędzy Gdańskiem i Wieluniem, potem udzieliliśmy obszernych wywiadów na antenie wieluńskiego radia.” – wspomina dr Elżbieta Sontag. „Co ciekawe, dziennikarka, która przeprowadzała z nami wywiad, pożegnała nas słowami: Do zobaczenia w maju w Gdańsku na Forum Miast Szlaku Bursztynowego i w sierpniu w Wieluniu na Europejskim Święcie Bursztynu. Wtedy zrozumiałem, że Janusz Antczak „zaraził” bursztynem innych mieszkańców Wielunia, a dzięki lekcji o bursztynie zyska kolejnych sojuszników” – podsumował wizytę w tym mieście Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu. Już wkrótce zostanie przedstawiony harmonogram kolejnych lekcji na Bursztynowym Szlaku.Fot. Elżbieta Sontag, Robert Pytlos