plzh-CNenetdelvltnorues
20 czerwca Jej Królewska Wysokość Księżniczka Tajlandii prof. Chulabhorn Mahidol obejrzała zbiory gdańskiego Muzeum Bursztynu i uczestniczyła w pokazie obróbki bursztynu zorganizowanym przez Zbigniewa Strzelczyka.

Szacownego gościa w progach Muzeum Bursztynu w imieniu Pawła Adamowicza przywitała Prezydenta Gdańska jego zastępca Ewa Kamińska, która podarowała księżniczce Chulabhorn Mahidol broszę ze srebra i bursztynu autorstwa Mariusza Gliwińskiego. Następnie tajska księżniczka zwiedziła gdańską placówkę w towarzystwie Adama Koperkiewicza, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Szczególne wrażenie na gościu wywarły surowe bryły bursztynu oraz współczesna biżuteria z tą skamieniałą żywicą. Po zwiedzeniu ekspozycji Chulabhorn Mahidol obejrzała pokaz szlifowania i polerowania bursztynu, przygotowany przez Zbigniewa Strzelczyka, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. – Księżniczka wybrała kawałek bursztynu, który następnie szlifowałem i polerowałem – opowiada Zbigniew Strzelczyk. Okazało się, że wybrany bursztyn zawierał inkluzję. Podarowałem go więc księżniczce na pamiątkę – dodaje. Na zakończenie wizyty Chulabhorn Mahidol otrzymała jeszcze jeden prezent od Adama Koperkiewicza: naszyjnik z bursztynem wykonany przez Pracownię STYL Zbigniewa Strzelczyka.

Księżniczka, która jest najmłodszą córką władcy Tajlandii Ramy IX, przyjechała do Trójmiasta z trzydniową wizytą na zaproszenie rektora gdańskiej Akademii Medycznej prof. Romana Kaliszana. Podczas wizyty na uczelni wygłosiła wykład poświęcony badaniom bioaktywnych substancji zawartych w roślinach stosowanych w tradycyjnej medycynie tajskiej oraz zaprezentowała jej władzom osiągnięcia kierowanego przez siebie instytutu badawczego Chulabhorn Research Institute w Bangkoku, który prowadzi na bardzo wysokim poziomie badania roślin leczniczych stosowanych od setek lat w tradycyjnej medycynie tajskiej oraz zajmuje się organizmami żyjącymi na dnie morza, produkującymi silne związki przeciwbólowe i przeciwnowotworowe. W 1986 roku uhonorowano ją Medalem Einsteina UNESCO za promowanie współpracy naukowej. Jest także pierwszą Azjatką zaproszoną w charakterze honorowego członka do angielskiego Royal Society of Chemistry.


Zdjęcia: Ewa Kamińska w towarzystwie Adama Koperkiewicza wręcza księżniczce broszkę autorstwa Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Bursztynu (na górze). Zbigniew Strzelczyk prezentuje obróbkę bursztynu (na dole). Fot. UMG