plzh-CNenetdelvltnorues

4 czerwca wyjazdem z Wielunia do Połągi rozpoczyna się II Promocyjny Rajd Rowerowy Szlakiem Bursztynowym. Uczestnicy mają do przebycia około 1000 kilometrów na trasie powrotnej Połąga-Wieluń.

"W ostatnich latach XXI wieku w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego Europy powstał program utworzenia tras, które nawiązując do dawnych dróg handlowych, po jakich bursztyn z Barbaricum przedostawał się do krajów śródziemnomorskich, miałyby wyznaczać turystyczne szlaki bursztynowe, przebiegające przez miejscowości z najciekawszymi ośrodkami związanymi z bursztynem".

Prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz, Muzeum Ziemi PAN, Warszawa


Pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy z siedzibą w Wieluniu, do którego należą m.in. muzealnicy, osoby prywatne, ludzie nauki, kultury oraz instytucje lokalne. Celem podejmowanych inicjatyw jest promowanie aktywnej turystyki kulturowej poprzez m.in. organizacje rajdów rowerowych, a tym samym wyznaczanie tras rowerowych o zasięgu międzynarodowym. Pierwszy rajd rowerowy odbył się w ubiegłym roku – uczestnicy przebyli trasę z Ołomuńca do Łęczycy liczącą 655 km.

W tym roku rowerzyści pokonają o około 300 km dłuższą trasę z Połągi do Wielunia. Jazdę umilą im przygotowane liczne atrakcje, m.in. zwiedzanie Muzeów Bursztynu w Połądze i Kaliningradzie, zwiedzanie miast oraz innych miejsc o znaczeniu kulturalnym, przyrodniczym i historycznym.

Rajd ten będzie poświęcony pamięci Kazimierza Nowaka – pierwszego człowieka, który rowerem i pieszo w latach 1931-1936 odbył podróż wokół Afryki. Specjalna wystawa fotografii z jego podróży zostanie otwarta 3 czerwca w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.


Kontakt ze Stowarzyszeniem Polski Szlak Bursztynowy w Wieluniu
Siedziba: ul. Narutowicza 13, 98-300 Wieluń
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prezes – Bogusław Abramek, tel. +48 697110696
Komandor rajdu – Janusz Antczak, tel. +48 609613199