plzh-CNenetdelvltnorues
9 czerwca do gdańskiego Muzeum Bursztynu wjechali rowerzyści podróżujący bursztynowym szlakiem. Gdańsk i jego bursztynowe atrakcje odwiedzili uczestnicy II Promocyjnego Rajdu Rowerowego Szlakiem Bursztynowym, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy z siedzibą w Wieluniu.

Rajd rozpoczął się 4 czerwca w jednym z najdalej wysuniętych miejsc Bursztynowego Szlaku – w litewskiej Połądze. Jedną z głównych atrakcji tego litewskiego uzdrowiska było Muzeum Bursztynu położone w pięknie odrestaurowanym pałacu rodziny Tyszkiewiczów.

Po przejechaniu blisko 400 km i 5 dniach jazdy Bursztynowym Szlakiem rowerzyści dotarli do Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Uroczysty wjazd do miasta w okolicy Zespołu Przedbramia ulicy Długiej, gdzie mieści się Muzeum Bursztynu, stało się atrakcją dla turystów oraz przybyłej na miejsce prasy i telewizji.

Na dziedzińcu Muzeum podróżników powitał przedstawiciel prezydenta Gdańska Antoni Szczyt, odpowiedzialny za budowę dróg rowerowych w całym Trójmieście, jak również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, lokalnych organizacji turystycznych oraz kierownik Muzeum Bursztynu Joanna Grążawska.

Uczestnicy Rajdu z dużym uznaniem oglądali najnowsze gdańskie Muzeum podkreślając wyjątkowość i atrakcyjność wystawy i jej aranżacji. Po zwiedzeniu wszystkich gdańskich bursztynowych atrakcji rowerzyści ruszyli w dalszą drogę, by w niedzielę 15 czerwca przybyć do Wielunia na festyn 725 rocznicy założenia tego leżącego na szlaku bursztynowym miasta.

Michał Kosior, współpracownik Bursztynowego Portalu amber.com.pl, przebył na rowerze trasę z Połągi do Gdańska. Zapraszamy na jego kolejne relacje z podróży.


Na zdjęciach: Grupa rowerzystów podążających bursztynowym szlakiem na tle Gdańska (na górze). Spotkanie z Antonim Szczytem w Muzeum Bursztynu (na dole). Fot. Michał Kosior