plzh-CNenetdelvltnorues
W ubiegłym roku Mirosława Stroińska pokonała pieszo odcinek dawnego bursztynowego szlaku z Gdańska do Pragi. Trudności wędrówki nie były jej w stanie zniechęcić i rok poświęciła na przygotowania do kolejnego jej etapu, tym razem z Pragi do Akwilei.

Trasa została wytyczona na podstawie publikacji naukowej i wiedzie wzdłuż prawego brzegu rzeki Wełtawy, w kierunku Linz w Austrii. Od wielu lat zafascynowana tematyką szlaków bursztynowych, w ten sposób spełnia swoje życiowe marzenie.

Dla portalu amber.com.pl opisała pokrótce swoje plany:


„Proszę zerknąć na mape trasy z Pragi do Linz. Główna droga wiedzie na prawo od biegu rzeki Wełtawy. Bursztynowi kupcy najprawdopodobniej wędrowali wzdłuż biegu rzeki, głównie prawego jej brzegu. Potwierdzają to oppida celtyckie, czyli ufortyfikowane osady (za prof. Tadeuszem Baranowskim), także Pavel Sankot z Muzeum Narodowego w Pradze. Zaplanowałam marszrutę również na podstawie publikacji naukowej i wyruszam 2 września, z rynku Starego Miasta, stolicy Republiki Czeskiej w kierunku Linz. Miejscowością, w której główna szosa zbiega się niejako z dawnym szlakiem handlu bursztynem, są Czeskie Budziejowice.
Zanim główny szlak handlu bursztynem wiódł z Akwilei przez Carnuntum oraz Vindobonę (Wiedeń/Austria) i Brigetio (O.Szöny/Węgry), wcześniej wędrowano właśnie przez Lentię (Linz) i Lauriacum (Lorch), gdzie w pobliżu były przeprawy przez Dunaj.

Zaplanowany odcinek trasy, około 250 kilometrów, wydaje mi się bardzo trudny, ponieważ wiedzie przez góry. Maszerując przez Polskę, dosłownie biegłam i nie chcę powtarzać podobnych błędów. Dlatego też, jeśli będzie taka potrzeba, zrobię postój wcześniej, niż zaplanowanych dziennie 20 czy 30 kilometrów.
Kontynuuję przedsięwzięcie z moich środków finansowych oraz w ramach urlopu. Chciałabym nadmienić, że telefony koleżanek i kolegów z pracy, dopingowały mnie niesamowicie, w sytuacjach gdy poprzednio, kilka razy przez problemy na trasie, chciałam zrezygnować z marszruty.
Po raz pierwszy na plecaku będzie znajdować się logo budowanej właśnie strony internetowej oraz napis JANTAROVÁ STEZKA, czyli Bursztynowy Szlak.”