Podczas targów inhorgenta europe w Monachium Christel Trimborn, redaktor naczelna magazynu GZ Art + Design, wygłosiła seminarium „Trendy w biżuterii i zegarkach w 2008 roku”, które zostało przygotowane we współpracy z biurem trendów Glunz Design z Bochum.

Na sezon letni 2008 roku eksperci przewidują trzy podstawowe trendy nazwane: urban oasis (miejska oaza), sparking desert (roziskrzona pustynia) i amber treasuries (bursztynowe skarby). Producentów biżuterii bursztynowej cieszy przede wszystkim ten ostatni – bursztyn i jego odcienie znowu są w modzie!

Miejska oaza
Jest to bardzo silny i jednocześnie bardzo ważny trend, ponieważ współczesne społeczeństwo mocno interesuje się naturą i zagadnieniami jej ochrony – pragniemy żyć bliżej niej i chronić ją. Szczególnie ludzie żyjący w miastach szukają z nią kontaktu i próbują w swoim otoczeniu tworzyć jej namiastki.
Natura zawsze silnie inspirowała człowieka; tak też dzieje się również obecnie – ten trend „na naturę” można odnaleźć praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Szczególnie interesująco przedstawia się on w branży meblarskiej oraz architekturze, co warto wykorzystać w aranżacji sklepów czy witryn. Stąd też popularność w najbliższym sezonie wzorowanych na naturze materiałów, np. skóra o fakturze przypominającej krokodylą czy też motywów roślinnych na tekstyliach. Modne kolory to ananas, bambus, pergamin, drewno, ale przede wszystkim wszelkie odcienie zieleni. W biżuterii przejawia się on zastosowaniem takich materiałów jak lawa, jadeity, drewno, a nawet pergamin. Ważnym elementem są kamienie szlachetne – dużą wagę przywiązuje się obecnie nie tylko do ich kolorów, ale także do rodzajów szlifów. Podobnie jak wielobarwne emalie, służą one podkreśleniu koloru. Tak więc na kolejny sezon przechodzą długie naszyjniki z kamieni kolorowych, łączone z elementami metalowymi, także jako zawijane kilkakrotnie wokół szyi.

Roziskrzona pustynia
Naturalne kolory i materiały stanowią interesujące przeciwieństwo dla połyskujących metali. Najważniejszym kolorem jest biały występujący w kombinacji ze złotym, srebrnym i kolorami ziemi, ale w tym trendzie mieszczą się także szary i wszelkie odcienie beżu oraz delikatne róże. W biżuterii przejawia się to przede wszystkim w zastosowaniu barokowych pereł oraz masy perłowej. Wyznacznikiem jest tu także bikolorowa biżuteria. Przy czym bikolor nie jest rozumiany tylko jako połączenie białego z żółtym, ale także białego z różowym. Wracają organiczne formy ozdób – kolorowe motyle, jaszczurki i ptaki pojawią się w formie motywów zarówno w modzie, jak i biżuterii. Znaczenia nabierają transparentności, reprezentowane m.in. przez diamenty.
W modzie przejawia się to na przykład pod postacią naturalnych, często plisowanych materiałów: jedwabiu, szantungu i lnu, w które wplecione są połyskujące nici. Ważna jest ornamentyka oraz zestawienie matowanych powierzchni z połyskującymi refleksami świetlnymi.
Pustynia z mnogością odcieni piasku i jego formacji stała się dla wielu projektantów istotnym źródłem inspiracji. Najsilniej uwidocznił się ten trend w sektorze mebli oraz innych artykułów wyposażenia wnętrz, ale także w branży motoryzacyjnej i komputerowej. Ogromne znaczenie przypisuje się architekturze i ornamentyce oraz technikom wykańczania powierzchni. Struktura powierzchni jest w tym roku bardzo ważna – właściwie trudno spotkać powierzchnie polerowane, głównie są one szczotkowane, drapane, piaskowane, granulowane, faktury przypominają koronki etc. Do łask wracają także dawne techniki obróbki.

Bursztynowe skarby
Pod tym hasłem kryje się jasna paleta kolorów, od słonecznych odcieni żółtego poprzez ciepłe brązy aż po głębokie czerwone wino. W ten trend świetnie wpisuje się bursztyn, ale także cytryny, kwarce dymne, rubiny, rubelity – jednym słowem wszystko, co ma ciepłe, miodowe kolory oraz żółte i różowe złoto, a nawet tworzywa sztuczne w pożądanej barwie. Jako inspiracje dla projektantów w tym temacie posłużyły kosztowności, dziwności i wyjątkowości, takie jak antyczna biżuteria oraz luksusowe przedmioty wyposażenia wnętrz.
Trend ten to wyraz tęsknoty za przeszłością, co nie jest równoznaczne z chęcią powrotu do niej. Współczesna biżuteria z bursztynu nie ma już właściwie nic wspólnego z tzw. biżuterią babci, stała się lekka i nowoczesna. Jednak stare przedmioty użytkowe czy biżuteria z bursztynu mogą stać się nieocenionym źródłem inspiracji i nowych pomysłów. Jak się okazuje, bursztyn natchnął także kreatorów zapachów, czego efektem jest ciepły zapach wody toaletowej Amber Absolute. Kosztowne tekstylia, jak np. damaszek, jedwab czy aksamit, są dodatkowo „uszlachetniane” poprzez dodatki kwiatowe, także tapety zyskały roślinne motywy i wypukłe powierzchnie. Efektem tych podróży do przeszłości jest ciekawy mix stylu antycznego i nowoczesnego – antyczne wzornictwo w nowej interpretacji.

Materiał został przygotowany na podstawie seminarium "Trendy w biżuterii i zegarkach w 2008 roku". Dziękujemy Christel Trimborn za udostępnienie zdjęć.