Wystawa Sławy Tchórzewskiej zawsze jest zapowiedzią wyjątkowej podróży do fascynującego świata jej biżuterii – emanującej ekspresją kolorów i nieoczywistymi formami przestrzennymi. Świata ograniczonego jedynie nieograniczoną wyobraźnią artystki.

Wystawa „Nieznane światy” w Galerii YES w Poznaniu, na której projektantka pokaże zarówno prace przygotowane na ubiegłoroczne wystawy JOYA Barcelona Art Jewellery & Objects oraz Artistar Jewels Milano Jewelry Week, jak i całkiem nowe, będzie z pewnością dużym zaskoczeniem, także dla znawców tematu. Artystka wymyka się bowiem wszelkim normom i klasyfikacjom. Najbliżej jej do właściwie nieznanego w Polsce nurtu contemporary jewellery, który – jak sama definiuje – oznacza biżuterię, która narodziła się ze świata wyobraźni. Jej świat jest wyjątkowo barwny, choć nie brak w nim także monochromatycznych układów kolorystycznych – ale nawet je potrafi ożywić różnorodnością tonów. Zachwyca wybujałymi formami czasem trudnymi do zrozumienia przez karmioną „sklepową” biżuterią percepcję, przestrzennością wieloelementowych kompozycji i ich dynamiką oraz nieoczywistymi materiałami, z których zostały stworzone. Uważa, że biżuterię da się zrobić ze wszystkiego – a nawet „z niczego”. I że biżuteria może być tak różnorodna, jak różnorodni są ludzie.

Uwielbiam wyskakiwać z szufladek – rozmowa ze Sławą Tchórzewską

Każda wystawa to dla niej okazja do konfrontacji odbiorców z innością swojej biżuterii – szczególnie jej zależy na tym, by wpływać na zmianę ich postrzegania, otwierać na nowe możliwości artystycznego wyrazu, nauczyć traktowania biżuterii nie tylko jak estetyczny przedmiot użytkowy. Z myślą o odbiorcy pozostawia swoje prace niedopowiedzianymi – świadomie nie nadaje im nazw, nie łączy w określone tematycznie kolekcje, by stworzyć niczym nieograniczoną przestrzeń do indywidualnych interpretacji i uczynić jej „nieznane światy” bliższymi odbiorcy, bardziej oswojonymi. Podobnie będzie w Galerii YES, gdzie artystka pokaże ok. 30 prac biżuteryjnych – spośród których każda jest odrębnym światem i opowieścią samą w sobie, a mimo to wszystkie tworzą spójną całość – oraz kilka grafik stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie.

Wystawa „Nieznane światy”
Galeria YES w Poznaniu
8 luty – 2 marca 2020
wernisaż: 7 lutego 2020 r. godz. 19