plzh-CNenetdelvltnorues

Barbara Gronuś-Dutko już wielokrotnie przekazywała swój zachwyt naturalnym pięknem bursztynu bałtyckiego, eksponując zamknięte w nim fantastyczne, wręcz kosmiczne krajobrazy. Tych, którzy jeszcze ich nie znają lub chcą wykorzystać każdą okazję, by je znowu zobaczyć, dedykowana jest wystawa jej biżuterii w Galerii MSB w Gdańsku.

Moje „bursztynowe życie” zaczęło się w roku 1979 w pracowni kolegi ze studiów – rzeźbiarza. Pracownia była w piwnicy – tam w silnym świetle lampy pierwszy raz zobaczyłam „cud zaklęty w bursztynie”. Podziwiałam wnętrze przezroczystej oszlifowanej bryłki bursztynu, druga bryłka była pięknym kolorowym pejzażem. Długo oglądałam te urzekające miniaturowe obrazy, zaciskając w dłoni podaną mi nieoszlifowaną bryłkę. Czułam jej ciepło i energię – jantar stał się najważniejszy. I tak przez 40 lat moje i mojego męża życie zostało podporządkowane pracy z bursztynem – wspomina po latach.

Barbara Gronuś-Dutko jest artystką, fotograficzką i projektantką unikatowej biżuterii z bursztynu naturalnego. Przez wiele lat gromadziła kolekcję wyselekcjonowanych, najpiękniejszych kamieni bursztynowych, które pokazywała na licznych wystawach pod hasłem Bursztynowa Planeta Jantar. Do najbardziej znanych zrealizowanych przez nią projektów należy „Planeta Jantar inspiruje”, do udziału w którym zaprosiła artystów tworzących w różnych technikach plastycznych – jej celem było zafascynowanie ich urodą i historią naturalnego bursztynu. Powstała w ten sposób wystawa wędrowała po Polsce i inspirowała kolejnych artystów. Jej zachwyt bursztynem oraz zaangażowanie w promowanie tego wyjątkowego kamienia przyniosło jej m.in. nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury przyznaną za całokształt pracy artystycznej z bursztynem w 2020 r.

Na wystawie „Światło bursztynu” prezentowana jest biżuteria Barbary Gronuś-Dutko. Artystka w swoich pracach skupia się na samej tkance bursztynu, która poprzez mechaniczne lub naturalne fakturowanie uwidacznia różnorodność oraz unikatowość materiału, zachowując przy tym minimalistyczne formy – podsumowuje Małgorzata Siudak, kuratorka wystawy.

Wystawę dopełniają fotografie makro przestawiające ukryte wnętrze bursztynu oraz materiały dokumentujące 40 lat pracy artystycznej.

„Światło bursztynu” – wystawa biżuterii Barbary Gronuś-Dutko
Galeria Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
04.06 – 30.07.2021
kurator: Małgorzata Siudak