Aż 13 wystaw – indywidualnych i zbiorowych twórców z Polski i zagranicy – ukazujących szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej składa się na tegoroczny Festiwal SREBRO w Legnicy. Kulminacja już w weekend 5-6 maja.

Legnicki Festiwal SREBRO – jeden z największych i najważniejszych przeglądów biżuterii artystycznej w Europie – zbliża się wielkimi krokami. „Srebrny” weekend w Legnicy – który przypada na termin 5 – 6 maja – będzie okazją do spotkań i rozmów w gronie twórców i miłośników współczesnej biżuterii, podczas wernisaży wystaw, sesji popularno-naukowej Granice Sztuki Globalnej oraz podczas gali rozdania nagród w 31. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ. W Legnicy zobaczymy ekspozycje prezentowane w cyklach Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty, jak również wystawy plakatu i fotografii towarzyszących Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej. To łącznie aż 13 wystaw – indywidualnych i zbiorowych twórców z Polski i zagranicy – ukazujących szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ – ogłoszenie wyników

Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, którego tradycja sięga lat 70. ubiegłego stulecia. Konkurs dedykowany jest projektantom i twórcom biżuterii artystycznej. Co rok odbywa się pod innym hasłem nadającym twórczym poszukiwaniom kontekst społeczno-kulturowy. W tym roku tematem Konkursu została JAKOŚĆ. Zespół jurorów w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski (Polska), prof. Piotr Korduba (Polska), David Sandu (Rumunia), prof. Ludmila Šikolová (Czechy) oraz Ana Pina (Portugalia) ocenił 317 prac 189 artystów z 30 krajów. Na pokonkursowej, głównej wystawie Festiwalu zobaczymy prace 40 zakwalifikowanych artystów z 16 krajów. Pozostałe (niezakwalifikowane) prace trafią na tradycyjny pokaz pt. Holownia, gdzie odbiorcy będą mogli skonfrontować własne odczucia z werdyktem jurorów.

Wystawy indywidualne: Kirsten Plank, Jolanta Gazda, Patryk Caban

W programie tegorocznego SREBRA znalazły się trzy pokazy indywidualne. W Legnicy zobaczymy wystawę „Two Sides” Kirsten Plank z Niemiec, która jest realizacją Nagrody Galerii Sztuki otrzymanej w 29. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej "Wciąż Człowiek?" w 2021 roku. Znakiem rozpoznawczym artystki są kolorowe naszyjniki i bransolety o geometrycznych formach. Poddawane dekonstrukcji i transformacji obiekty, zmieniają swój kształt w zależności od ułożenia poszczególnych elementów składających się na całość dzieła.

Swoją ekspozycję będzie mieć też Jolanta Gazda, która biżuterię tworzy m.in. z szydełkowanego drutu srebrnego. Jej wystawa „I'm fine / Help me” jest zaproszeniem do refleksji nad różnicami w postrzeganiu i interpretacji otaczającej nas rzeczywistości, zależnymi od naszej wrażliwości, poziomu empatii, nastroju chwili czy przeżytych doświadczeń.

W tym roku indywidualną wystawą zadebiutuje w Legnicy Patryk Caban. Młody twórca jest laureatem nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Projekt organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

Biżuteria artystyczna z Estonii, Norwegii i Japonii

Prace początkujących artystów Galeria Sztuki promuje również w cyklu Srebrne Szkoły, w ramach którego w roku 2023 w Legnicy zobaczymy m.in. realizacje studentów i wykładowców z Pracowni Metalu i Biżuterii działającej na Wydziale Sztuki i Rzemiosła na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (Norwegia) oraz z Pracowni Biżuterii i Kowalstwa na Wydziale Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie (Estonia).
W Legnicy zobaczymy także kolejną prezentację energetycznego kolektywu Extranalities. Dziesięciu artystów z różnych krajów tym razem połączył temat folii bąbelkowej, która jest motywem przewodnim wystawy „POP it or PIN it”.
Prezentację zbiorową „Pendant” pokaże w Legnicy także Sympozjum Biżuterii Współczesnej Tokio, założone w 2019 roku przez japońskich artystów Takayoshi’ego Terajimę i Takashi’ego Kojimę. Celem działającego w kraju kwitnącej wiśni Sympozjum jest ustanowienie ruchu artystycznego, który pozostawi trwały ślad w historii sztuki współczesnej.

Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej

Legnicki Festiwal SREBRO będzie także okazją do zapoznania się z najnowszymi pracami włączonymi do Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej (zbiory Galerii Sztuki w Legnicy). Należy do niej obecnie około 500 obiektów, w zdecydowanej większości powstałych w XXI wieku. Są to w dużej mierze prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej.
Wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO będą dostępne do lipca. Wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny.