plzh-CNenetdelvltnorues
Ambasadorki poszukiwały bursztynu także w rzymskich galeriach

Lidia Popiel i Monika Richardson wyruszyły z Rzymu w poszukiwaniu śladów starożytnych i współczesnych szlaków bursztynowych. Dziś spotkały się z Fabrizio Tridentim, włoskim projektantem biżuterii, który w 2008 roku zdobył Srebrną Nagrodę w konkursie Amberif Design Award.

Ambasadorki Bursztynu spotkały się z laureatem konkursu Amberif Design Award: w swojej pracowni w Vesto przyjmie je Fabrizio Tridenti. W 2008 roku ten włoski projektant zdobył Srebrną Nagrodę za rzeźbiarski obiekt stworzony ze znalezionych elementów: kawałki bursztynu zostały wmontowane w zardzewiałe blaszane pudełko, które – podobnie jak bursztyn – kryje swoją własną historię i tajemnicę.

1203_3

Wcześniej w Rzymie Lidia Popiel i Monika Richardson spotkały się z Elżbietą Krasińską, projektantką biżuterii z bursztynem, która od wielu lat mieszka i tworzy w Wiecznym Mieście. Pochodzącej z Sopotu projektantce temat szlaku bursztynowego był zawsze bliski i przewijał się jako motyw w jej biżuterii. „Często powtarzałam, że jest to moja współczesna ‘droga do domu’" – twierdzi Elżbieta Krasińska. Projektantka uczestniczyła w kilku wystawach i konkursach towarzyszących targom Amberif. Jedna z jej prac, medalion z dwóch półkul bursztynu podtrzymujących starożytną monetę rzymską, została wyróżniona. Inspiracją dla projektantki była daleka droga, którą pokonywali starożytni Rzymianie, aby zakupić bursztyn. Medalion znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Celem ośmiodniowej wizyty studyjnej Ambasadorek Bursztynu we Włoszech jest zebranie materiałów do albumu pod roboczym tytułem „Polki na bursztynowym szlaku”, projektu realizowanego przez Gdańsk i Kalisz oraz Związek Miast i Gmin Morskich w ramach Forum Miast Szlaku Bursztynowego. Tekst pióra Moniki Richardson będzie bogato ilustrowany fotografiami autorstwa Lidii Popiel. Obie panie zostały nominowane przez Prezydenta Gdańska: Lidia Popiel w 2008 roku a Monika Richardson w 2010 roku.
Partnerem wizyty studyjnej jest marka samochodów Jeep.

Polecamy:
Monika Richardson i Lidia Popiel na Szlaku Bursztynowym

Autor jest koordynatorem ds. bursztynu prezydenta Gdańska

Zdjęcie: Nagroda Srebrna Amberif Design Award 2008 - Fabrizio Tridenti