5 października br. podczas targów Złoto Srebro Czas w Warszawie Lidia Popiel odebrała z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nominację na pierwszego Ambasadora Bursztynu.

Projekt Ambasador Bursztynu ma na celu promocję bursztynu i bursztynowej biżuterii. Co dwa lata prezydent Gdańska będzie wręczał nominacje znanym osobom ze świata mody, kultury, biznesu czy polityki, których zadaniem będzie nosić ozdoby z bursztynem, informować o jego wyjątkowych walorach oraz zagadnieniach z nim związanych. Pierwszą nominację otrzymała Lidia Popiel, znana fotograficzka, od wielu lat związana ze światem mody, prowadząca rubrykę o modzie w „Piątej Alei”.
Na specjalnym spotkaniu z dziennikarzami prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz pełnomocnik prezydenta ds. bursztynu Robert Pytlos poinformowali o szczegółach tego projektu oraz o dotychczasowych działaniach w ramach Strategii Rozwoju Gdańska do 2015 roku, w którą on się także wpisuje. „Istnieje wiele stereotypów na temat bursztynu, które chcielibyśmy przełamać, pokazując dobre wzornictwo bursztynowej biżuterii. Zależy nam na wprowadzeniu bursztynu „na salony”. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy panią Lidię Popiel, licząc także na pewne podpowiedzi z jej strony.” – mówił prezydent Adamowicz.
Zapowiedział on także stworzenie swoistego systemu oficjalnych prezentów z bursztynem, które miałyby utrwalić bursztynowy wizerunek Polski na świecie. Przykładem jest już bursztynowa bransoleta wręczona Rodowi Stewartowi w czasie tegorocznego koncertu w Stoczni Gdańskiej, bursztynowe pióro podarowane Lechowi Wałęsie podczas uroczystości z okazji 1. rocznicy Muzeum Bursztynu oraz ostatnio dla Güntera Grassa z okazji jego 80. urodzin.

Program Ambasador Bursztynu jest jednym z elementów Strategii Rozwoju Gdańska do 2015 roku, którego głównym założeniem jest wzmacnianie roli Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Ubiegłoroczne działania przybliżające Gdańsk do upragnionego celu to: powołanie do życia Muzeum Bursztynu oraz Światowej Rady Bursztynu, podpisanie z inicjatywy władz miasta Deklaracji Gdańskiej w sprawie dobrych praktyk bursztynniczych. W tym roku najważniejsze znaczenie ma podpisanie przez prezydenta Adamowicza zarządzenia z dn. 7.07.2007 roku regulującego zasady dzierżawy terenów gminnych na potrzeby rozpoznania i wydobycia bursztynu – pierwszego od 35 lat. Istotną rolę odgrywa także stworzony wspólnie z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową projekt klastrowy Bursztynowa Delta. W planach na najbliższą przyszłość jest także stworzenie międzywydziałowej pracowni biżuterii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem dr Sławomira Fijałkowskiego, znanego projektanta i adiunkta na ASP w Łodzi.

Foto: Michał Kosior