plzh-CNenetdelvltnorues
Medal Prezydenta Gdańska dla Bursztynowego Portalu amber.com.pl

W czasie Gali Mody i Bursztynu Amberif 2010 Prezydent Miasta Gdańska wręczył osobiście medale osobom zasłużonym w dziedzinie promowania Światowej Stolicy Bursztynu.

Otrzymali je:

1011_2Prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz

Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników uhonorowana tytułem Bursztynnika Stulecia, wiceprzewodnicząca Światowej Rady Bursztynu. Od kilkudziesięciu lat promuje bursztyn bałtycki i rozwija badania naukowe na jego temat. Od kilkunastu lat organizuje międzynarodowe seminaria naukowe podczas największych na świecie targów bursztynu Amberif 2010 w Gdańsku. Aktywnie uczestniczyła w pracach nad projektem polskiej normy na bursztyn bałtycki.

1011_3Prof. Ryszard Szadziewski

Kierownik Katedry Zoologii Bezkręgowców Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący Światowej Rady Bursztynu w latach 2008-2010 oraz członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Od kilkudziesięciu lat rozwija badania dotyczące inkluzji w bursztynie bałtyckim. Współtworzył Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego. Aktywnie uczestniczył w pracach nad projektem polskiej normy na bursztyn bałtycki.

1011_4Krzysztof Lalik

Właściciel hurtowni surowca bursztynowego Golden Amber z Gdańska i członek Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. W latach 2007-2008 wspólnie z Urzędem Miejskim w Gdańsku z powodzeniem realizował jako dzierżawca Zarządzenie nr 847/07 w sprawie udostępnienie gruntów miejskich pod rozpoznanie złóż bursztynu. W tym okresie wielokrotnie organizował prezentacje wydobycia bursztynu dla dziennikarzy z Polski i z zagranicy, naukowców oraz dzieci i młodzieży. Krzysztof Lalik uczestniczył charytatywnie w lekcjach o bursztynie w gdańskich szkołach i przedszkolach, jest także fundatorem surowca bursztynowego dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz wspiera finansowo konkurs „Szkoła na bursztynowym szlaku” i Forum Miast Szlaku Bursztynowego. Aktywnie uczestniczył w pracach nad projektem polskiej normy na bursztyn bałtycki, zwłaszcza przy przygotowywaniu próbek do badań bursztynu w podczerwieni oraz opracowywaniu klasyfikacji wagowej stosowanej w obrocie gospodarczym związanym z bursztynem.

Tomasz Mikołajczyk i Anna Sado

Właściciel sieci galerii i sklepów z biżuterią bursztynową jest związany z branżą bursztynniczą od lat 90. W marcu 2007 roku uruchomił wspólnie z Anną Sado, dziennikarką specjalizującą się od kilkunastu lat w tematyce jubilerskiej, portal internetowy amber.com.pl, będący platformą informacyjną o bursztynie w wersji polskiej i angielskiej. Od początku jego istnienia nacisk kładziony jest na rzetelną, fachową wiedzę – wysoki poziom merytoryczny gwarantuje współpraca z uznanymi przedstawicielami środowiska bursztynniczego, muzealniczego i naukowego, jak również z organizacjami bursztynniczymi, placówkami muzealnymi, instytucjami oraz organizatorami targów. Dzięki temu portal stał się istotnym narzędziem promocji bursztynu bałtyckiego oraz Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Portal towarzyszy wszystkim ważnym dla bursztynu i środowiska wydarzeniom oraz patronuje medialnie bursztynowym wystawom i konkursom.

Henryk Wiedrycki

Mistrz złotnictwa specjalizujący się w precyzyjnych wyrobach z bursztynu grawerowanych metodą intaglio. Udziela się społecznie w Krajowej Izbie Gospodarczej Bursztynu. W latach 2001-2009 pełnił funkcję wiceprezesa. Od 2002 roku jest Przewodniczącym Komisji Certyfikacyjnej KIGB. Był współtwórcą wielu inicjatyw podejmowanych przez Izbę, promujących Gdańsk – Światową Stolicę Bursztynu podczas imprez targowych w Europie. Współpracował przy realizacji statuetek dla Güntera Grassa, z okazji Koncertu Pojednania oraz wykonał Wielką Księgę Muzeum Bursztynu w Gdańsku, do której wpisują się Goście Honorowi placówki. Wielokrotnie ofiarował przedmioty z bursztynu na aukcje charytatywne oraz na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pośmiertnie:

Aleksander Żurawlow

Zmarł tragicznie w grudniu 2009 roku w St. Petersburgu. Ukończył Akademię Rzeźby im. Muchiny w Leningradzie i Leningradzki Instytut Technologiczny. Przez 18 lat kierował zespołem firmy „Restawrator", realizującym rekonstrukcję wystroju ścian Bursztynowej Komnaty i konserwację zachowanego wyposażenia ruchomego (także zabytków z innych muzeów: Ermitażu i Kremlowskiej Zbrojowni w Moskwie). Opublikował liczne referaty z sesji naukowych o bursztynie odbywających się w Rosji, Polsce, Niemczech, USA, Japonii, Ukrainie i Litwie. Ostatnio specjalizował się w wielkich kompozycjach malarskich z bursztynu. Do Muzeum Bursztynu w Gdańsku podarował ikonę z wizerunkiem NMP. Działał aktywnie w Światowej Radzie Bursztynu. Podczas ostatniego posiedzenia w maju 2009 roku wygłosił bardzo interesujący referat na temat specyfiki gruntownej konserwacji dzieł bursztynowych z XVII i XVIII wieku, które uległy znacznym zniszczeniom lub zwietrzały powierzchniowo.
Medal odebrał prof. Ryszard Szadziewski z obietnicą przekazania go przy okazji planowanego na maj spotkania członków Światowej Rady Bursztynu.

Elena Gradinarowa

Wielka przyjaciółka Gdańska i znana kaliningradzka projektantka biżuterii artystycznej z bursztynem. Jej naszyjnik zatytułowany "Ryba" znajduje się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Pracy z bursztynem uczyła się wiele lat w pracowniach gdańskich projektantów. Wielokrotnie uczestniczyła w targach Amberif oraz promowała Gdańsk podczas swoich wystaw i pokazów biżuterii artystycznej w Rosji oraz w całej Europie.
Medal odebrała Zoja Kostiaszowa z Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie, gdzie obecnie trwa wystawa jej prac.


Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl