plzh-CNenetdelvltnorues
Art 7: pierścionek "Oxygen" - bursztyn, srebro

We wszystkich dziedzinach designu – od architektury, projektów mebli, stylistyki samochodów lub akcesoriów wyposażenia wnętrz – zauważalny jest powrót do kanciastego geometryzmu.

W 2010 roku Nagrodą Nobla z zakresu fizyki wyróżnione zostały prace nad wynalezieniem grafenu, który – jak się przewiduje – może wkrótce zastąpić krzem i stać się kolejnym etapem teleinformatycznej rewolucji. Jego regularnie uporządkowana, przypominająca plaster miodu struktura mogłaby być graficzną ilustracją trendu, jaki możemy zaobserwować na niemal wszystkich wystawach, targach i prezentacjach wzornictwa. Wszędzie pojawiają się fasetowane bryły, płaskie powierzchnie, wyraźne linie podziału, ostre krawędzie, efekty brylancji i dyspersji światła, akcentowanie konstrukcji i wewnętrznej budowy, modułowość. Ze „stylistyki lamborghini” czerpią także projektanci opakowań, tkanin, wzorów graficznych i nadruków. We wszystkich dziedzinach designu – od architektury, projektów mebli, stylistyki samochodów lub akcesoriów wyposażenia wnętrz – zauważalny jest powrót do kanciastego geometryzmu. Jednak nie w jego bezosobowej, modernistycznej wersji, ale w formie odwołującej się do molekularnych mikrostruktur tworzonych przez naturę. Geometria znów zaczęła być inspirująca (zwłaszcza oglądana pod mikroskopem).

Trend Book2012+
to album prezentujący na 350 stronach sześć głównych, wytypowanych przez Sławomira Fijałkowskiego, projektanta i wykładowcę gdańskiej ASP, trendów stylistycznych: soft-tech, crystallography, less is less, old-school, n:JOY!, macabresque. Ich ilustracją są prototypy wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – w sumie ponad 60 prac: od awangardowych po możliwych do seryjnej produkcji. Wydawcą jest Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Wydział Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku.