Również trendy na najbliższy sezon są łaskawe dla bursztynu: królować będą intensywne kolory żółte, klasyczna biel  oraz tzw. spicy colours.

TRENDY MIKRO – WIOSNA/LATO 2009


Kolory

· Intensywne – żółć słoneczników; świeże, mocne, rzadziej pastelowe
Biżuteria – intensywne, mocne kolory: czerwienie i róże pozostaną, nowością są zielenie, żółcie i odcienie pomarańczowego.

· Biel – we wszystkich możliwych wariantach: od kredowych odcieni po czystą biel

· Kolory naturalne – pudrowy róż, brzoskwinia, beż, wanilia, jasny szary
Biżuteria – do kolorów białego i naturalnych pasuje dekoracyjna biżuteria z metali szlachetnych, jak również biżuteria z kamieniami o intensywnych kolorach.

· Kolory przypraw – ciepłe curry, cynamon, karmel, kakao, szafran i papryka
Biżuteria – w ostatnich sezonach trend wprawdzie obecny, ale dopiero teraz sprzedawcy kamieni kolorowych stawiają na „spicy colours”, które mają także szczególnie pozytywną dynamikę koloru.

· Odcienie wody – wszystkie kolory wody: od błękitu oceanu poprzez turkusowy po głęboką zieleń morską
Biżuteria – tego lata trend ten będzie szczególnie widoczny także w biżuterii – modne będą wszystkie odcienie niebieskiego.

Grafika

· Flower Power – wzory kwiatowe: delikatne, przypominające akwarele, rozmyte, o delikatnych kolorach, ale za to duże i dekoracyjne
Biżuteria – także w nawiązaniu do makrotrendu „Lohas“ – wszelkie motywy zaczerpnięte z natury: kwiaty, listki, motyle, insekty etc.

· Graphic Design – silne kontrasty, efekt trójwymiarowości, wzory geometryczne, zwracające uwagę paski, karo i kropki
Biżuteria – klarowne linie i formy, efekt 3D, ożywiające efekty światła i cienia.

Style

· Etno look – szlachetny hippy look, styl kolonialny/ safari, elementy kowbojskie i indiańskie, ale także wyraźne wpływy kultur wschodnich.
Biżuteria – nie tylko w przypadku biżuterii modowej, ale także prawdziwej widoczny jest trend „rural chick“ – stanowiący połączenie atrakcyjnych cenowo naturalnych materiałów z wysokiej jakości, np. drewna z metalami szlachetnymi i kolorowymi kamieniami oraz diamentami. Równie modne jest wzornictwo inspirowane obcymi kulturami.

· Comeback of Classic – klasyczne kroje (mała czarna, garnitur w stylu Marleny Dietrich), wielofunkcyjne stroje, które w zależności od akcesoriów stają się modą dzienną lub wieczorową
Biżuteria – patrz makrotrendy

· Back to the Future – styl retro, inspiracje zaczerpnięte z lat 70. i 80, futuryzm i elementy stylu sportowego.
Biżuteria – czarny kolor w połączeniu z białym złotem, srebrem lub stalą jako centralny element wzorniczy. Zestawienie stylów glamour i punk, powrót do symboli.

· Outstanding Styles – poduszki poszerzające ramiona, kształt przypominający klepsydrę, ponadczasowy styl: odmienne kroje i ekstrawaganckie detale dalekie od sezonowych trendów (dzięki temu można je dłużej nosić).
Biżuteria – patrz makrotrendy

Materiały


Moda
· Efekt trójwymiarowości – materiały sprawiające wrażenie napompowanych, nieobrobione powierzchnie, nici w kolorze metalu, rzeźbiarskie ułożenie falban
· Heavy Metal – duże metaliczne powierzchnie w srebrze, platynie, złocie i miedzi
· Glossy – satyna, jedwab, połyskujące warstwy, cekiny, metaliczne hafty i koronki, skóra

Biżuteria
· Metale szlachetne – czerwone złoto niezmiennie króluje.
· Kamienie szlachetne – możliwie duże, z inkluzjami podkreślającymi ich naturalność i prawdziwość, szczególnie w wyjątkowej kolorystyce (intensywne, przejrzyste).


Polecamy pierwszą część raportu o trendach przygotowanego na podstawie wykładu Irmie Schüch-Schamburek / Trendvision w czasie targów inhorgenta europe

Zdjęcia (od góry): Danuta Czapnik, Power & Amber. Fot. firmy