W najbliższych miesiącach ton nadawać będą pastele, czerń i biel – razem i oddzielnie – oraz kolory neonowe. Znajdziemy je nie tylko w modzie, ale także i w biżuterii.

Pastele
– to ważny trend. Również kamienie szlachetne prezentują się w tym sezonie w delikatnych odceniach

995_1MODA

Największa paleta możliwości występuje w przypadku barw określanych wspólnym mianem „kolory skóry” (skin colors), sięgająca od delikatnych i zimnych odcieni różu, poprzez delikatne kolory brzoskwiniowe, aż po bogactwo odcieni beżu. Zwłaszcza te ostatnie prezentują się w wersji miedzianej, jak również zmierzają w kierunku koloru piasku (bardzo ważne), kości słoniowej, brązu i karmelu. Ulubione zestawienie to „Chantal Thomass Look“, czyli delikatny róż łączony z transparentną czernią oraz czarną koronką.

Oprócz wymienionych wcześniej odcieni skóry i beżu w najbliższym sezonie dominować będą także barwy „spranej zieleni” (jadeit, pistacje), akwarelowe i porcelanowe, w szczególności waniliowo-żółty i różowy, jak również delikatny turkus, cynamon, jasne szarości lub ciepły ciemnoszary.

BIŻUTERIA

Ton nadają przede wszystkim jasny fiolet i liliowy (ametyst), uzupełniane delikatnym niebieskim (akwamaryn), czernią i szarością (kwarc dymny), jak również jasnym żółtym. Modne są delikatne odcienie zieleni (jadeit, turmalin, topaz) oraz szare perły. Generalnie w trendzie jest transparentność, choć i od tej zasady jest wyjątek: brązowe diamenty. Kolor brązowy jest pożądany także w sektorze zegarków: szczególnie szlachetnie prezentuje się w zestawieniu z szarą tarczą lub paskiem.

Happy Colors
– ciekawa alternatywa dla delikatności: ciepłe, soczyste kolory symbolizują radość życia i optymizm

995_2MODA

W centrum tej palety kolorystycznej znajdują się letnie barwy, takie jak ciepły turkusowy, czekoladowy, kolory bzu, korala, jak również ciemniejsze: khaki, błota i musztardy. Ich uzupełnienie stanowią neonowe kolory, które dają wyraziste akcenty: zarówno jako element wzoru, jak i blok kompozycyjny czy drobne aplikacje. Do grona najbardziej pożądanych kolorów neonowych zaliczamy w tym sezonie: żółty, zielony, czerwony, niebieski, różowy i cytrynowo-żółty. Także fiolet nadal pozostaje en vogue.

BIŻUTERIA

Turkusowy nadal pozostaje w kręgu letnich tematów, podobnie jak wyrazisty niebieski, czerwony i żółty. Te ostatnie są wprawdzie bardzo modne, jednak najlepiej prezentują się w zestawieniach z odcieniem skóry Europejczyka.
Także zegarki podążają tym tropem i radują nasze oczy intensywnymi kolorami.


Biel, czerń & kontrasty

– czerń / biel oraz ich zestawienia są klasyczne, ponadczasowe oraz ekstrawaganckie

MODA

Biały, szczególnie w wersji czystej i lśniącej, możemy odnaleźć w licznych kolekcjach mody, jako samodzielny kolor, ale także w połączeniu z czernią. To klasyczne zestawienie daje się zauważyć praktycznie we wszystkich stylach. Wraca także sama czerń. W wersji transparentnej jako strój wieczorowy, w strojach awangardowych oraz w wersji „nowoczesny wojownik”. Nadruki na odzieży charakteryzuje „graphic design”: wyraziste geometryczne formy, silne kontrasty, bloki kompozycyjne, jak i kratka i paski.

BIŻUTERIA

Biel z całą pewnością odgrywa we współczesnym wzornictwie biżuterii znaczącą rolę. Nieważne, czy jako kamień (biały opal), czy emalia, lakier czy też kość słoniowa. Modnym tematem są paski do zegarków czy nawet całe modele utrzymane w tej kolorystyce. To samo zresztą dotyczy koloru czarnego, który jest szalenie modny nie tylko w zegarkach, ale i w biżuterii. W wersji ekstrawaganckiej z czarnymi diamentami, ale także onyksem, lakierem czy emalią. Równie trendy jest oksydowany na czarno metal. Także kontrasty – nieważne czy uzyskane przez zestawienie różnych barw metali, czy klasyczny czarno-biały czy też po prostu kolorowe paski odnajdziemy w wielu kreacjach jubilerskich. Także modne są kontrastowe zestawienia elementów matowych i błyszczących, jak również organicznych i syntetycznych form i materiałów.

METALE

Nastał prawdziwy boom na czerwone złoto – i z całą pewnością jest to najważniejszy w sezonie materiał. Nadchodzi także czas szarego złota, jak również innych rodowanych i czernionych powierzchni. Często spotkamy także kontrastowe kombinacje różnych kolorów, takich jak różowe złoto/żółte złoto ze stalą/platyną/białym złotem w jednym wyrobie.

SZLIFY

Aktualne kolekcje wyróżniają się różnorodnością szlifów. Łezka jest tak samo pożądana jak szlif bagietkowy czy szlify fantazyjne. Zachwycają przede wszystkim kolorowe kamienie w szlifach „talarowych”: płaskie i okrągłe, często dwustronnie fasetowane. Odnaleźć je można głównie w charmsach lub naszyjnikach z delikatnymi zawieszkami – całość prezentuje się w sposób bardzo dekoracyjny.
Nowe i jeszcze na początku drogi do osiągnięcia statusu top trendu są szlify fantazyjne, które zachowują naturalną formę kamienia, na wzór tradycyjnej biżuterii hinduskiej. Nadal modny, ale już nie tak pożądany jak w ubiegłym roku jest kaboszon. W przypadku diamentów na pierwszym miejscu stoją ich tradycyjne wartości, a ton niezmiennie nadaje szlif brylantowy.


Z seminarium Irmie Schüch-Schamburek (Trendvision) na temat trendów w sezonie wiosna / lato 2010 wygłoszonego w czasie targów inhorgenta europe.

Zdjęcia: NAC New Amber Collection, Danuta Czapnik