plzh-CNenetdelvltnorues
Muzeum Bursztynu w Gdańsku skończyło rok – pierwsze urodziny świętowano 2. lipca br. w siedzibie placówki w Przedbramiu ulicy Długiej.

Imprezę, w której wzięli udział przedstawiciele środowiska bursztynników i władz miasta, poprowadził koordynator do spraw bursztynu przy prezydencie miasta Gdańska Robert Pytlos. Uroczystość uświetnił swą obecnością były prezydent Lech Wałęsa, bodajże najbardziej znany na świecie Gdańszczanin, który został uhonorowany za zasługi w promowaniu miasta. Nagrodę – pióro Amber Rex wykonane ze srebra i zdobione bursztynem koniakowym – wręczył mu Ryszard Wycichowski, właściciel firmy IKA.R z Nadarzyna/k. Warszawy, wykonawca i ofiarodawca pióra. Właśnie nim Lech Wałęsa złożył w obecności zebranych podpis w Księdze Gości. Drugie pióro, zdobione jasnym, naturalnym bursztynem – wyróżnienie w tegorocznym konkursie Mercurius Gedanensis w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie – zgodnie z panującym zwyczajem przekazywania nagrodzonych prac Ryszard Wycichowski przekazał dla Muzeum Bursztynu.
Rocznica była idealną okazją do prezentacji nowych eksponatów muzealnych. W kolekcji przyrodniczej są to trzy bryłki bursztynu: bryłka zawierająca dwie pszczoły, bryłka z dużym okazem pasożytniczej pszczoły i bryłka z kilkoma rodzajami muchówek, mrówką, rzadko występującym roztoczem i gałązkami tui. Kolekcja historyczna została wzbogacona o 6 obiektów należących dotychczas do prywatnego antykwariusza z Monachium Georga Laue i stworzonych przez wybitnych mistrzów gdańskich w XVII i XVIII wieku. Reprezentują one różne przykłady wyrobów bursztynowych: od sztuki sakralnej poprzez użytkową do wyrafinowanych prezentów dyplomatycznych i należą do najcenniejszych eksponatów w zbiorach Muzeum Bursztynu.

Duże wrażenie robią także najnowsze nabytki w kolekcji sztuki współczesnej wykonane przez znanych mistrzów w swoim fachu: Michaela Zobla i Bogdana Mirowskiego. Zobel to nazwisko znane i wysoko cenione na całym świecie, synonim wysokiej klasy kunsztu złotniczego. Zastosowanie w jego pracach bursztynu podnosi prestiż „złota Bałtyku” i plasuje go na równi z innymi materiałami i kamieniami szlachetnymi. Przy wsparciu finansowym Gdańskiego Centrum Bursztynu, które w marcu br. zorganizowało aukcję na rzecz Muzeum Bursztynu, zbiory tej placówki zostały wzbogacone o bransoletę i broszkę jego autorstwa. Ozdoby zostały wykonane ze srebra i złota, zdobione bursztynem, diamentami, tanzanitami i szafirami.
Ogromną wartość artystyczną ma tryptyk „O bursztynie w księgach pisano” – po „Bursztynowym Słowiku” (nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie; darowizna autora) i „Rajcy Gdańskim” jest to kolejne dzieło Bogdana Mirowskiego w zbiorach Muzeum Bursztynu. Tryptyk był tworzony z myślą o możliwości eksponowania go szerokiej publiczności i już na wczesnym etapie powstawania został zaoferowany właśnie tej placówce. Dzieło opowiada historię bursztynu i jest silnie inspirowane estetyką średniowiecza.

Współczesnym akcentem był także wernisaż Jacka Ostrowskiego, twórcy interesującej biżuterii srebrnej zdobionej bursztynem. Impreza zakończyła się mini-pokazem mody z kolekcji „Fine Line” autorstwa Aleksandy Kus (moda) i Jacka Ostrowskiego (biżuteria) – całość kolekcji prezentowana była na Gali Mody i Bursztynu w czasie tegorocznych targów Amberif.


Foto: Michał Kosior