Dla słowackiego artysty Petera Machaty biżuteria to przedmiot artykułowany rytmem żywego ciała i frazowany falami ludzkiego doświadczenia. Dziś są to kobiece dłonie i rzeczywistość bólu, osadzone w niekonwencjonalnych medalionach i zakodowane chwilą zaskoczenia i troski. Jego prace można oglądać na wystawie „Rozmawiając z nią” w Galerii Sztuki w Legnicy. 

Dłonie i blizny. Ludzka tożsamość przepływająca w plątaninie linii papilarnych, śladów życia wibrujących w zabliźnionych (?) ranach. W tym sensie kolekcja biżuterii, którą Peter Machata prezentuje na wystawie, mogłaby pełnić rolę nonkonformistycznej galerii portretów. Jego brosze i wisiory odnoszą się do konkretnych osób. Są spersonalizowane, pozostając jednocześnie obszarem intymności i integralności. Funkcjonując zarówno jako zobowiązanie, jak i pakt, są esencją zaufania między artystą a „portretowaną” osobą.

Peter Machata od dawna interesuje się komunikacją między projektantem biżuterii a jej użytkownikiem / widzem. Umiejscawia ją w czasie poprzez tematy takie jak relacja między matką a synem, małżeństwo i dzieciństwo, i akcentuje ją zarówno poprzez małe, jak i duże historie. Nie waha się przepuszczać ich przez filtry socjalistycznej przeszłości, kontekstualizując rolę talizmanu, amuletu, relikwii. Ma wyczucie „zasady zamknięcia”. Biżuteria to dla niego przedmiot artykułowany rytmem żywego ciała i frazowany falami ludzkiego doświadczenia. Dziś są to kobiece dłonie i rzeczywistość bólu, osadzone w niekonwencjonalnych medalionach i zakodowane chwilą zaskoczenia i troski.

3630 2Od kilku lat dychotomię profilu Machaty współtworzą intensywne eksperymenty materiałowe i technologiczne (z wykształcenia jest rzeźbiarzem). Pracuje z narzędziami cyfrowymi i materiałami na bazie tworzyw sztucznych, ponieważ zmienność, precyzja i kontrolowana plastyczność tego środowiska pozwala mu na wielowarstwowe podjęcie tematu. Łączy cyfrowe i klasyczne techniki złotnicze, a na kruchym styku przeszłości i teraźniejszości z pasją oddaje głos najbardziej banalnemu materiałowi do frezowania i złotniczej wersji struktury średniowiecznego ołtarza.

Trójwymiarowe skany dłoni i blizn na pierwszy rzut oka wskazują na daktyloskopijną poprawność, ale on zmierza gdzie indziej. Demonstruje portret jako obraz rozszerzający się w przestrzeń, a także sygnał aposematyczny. Interesuje go tektonika obiektu, energiczna i subtelna faza ruchu, ewokacja brutalistycznej monumentalności.

Niekiedy artysta poddaje medaliony energicznemu dekonstruktywistycznemu cięciu, podczas gdy innym razem ukazuje witalność i kruchość portretów poprzez wykorzystanie metody nakładania reliefów z pleksiglasu w niemal holograficznym zapisie. Peter Machata nazwał jedną z kolekcji Život za bolesť / Życie za ból. Jego empatyczny i odważny dialog z portretowanymi osobami może być zarówno pułapką, jak i wyzwaniem. Czy chcemy pozostać zdystansowani czy zaangażowani?

 

Peter Machata (ur. 1971 r.) – słowacki artysta, twórca unikatowej biżuterii autorskiej. Wykształcenie zdobywał w Szkole Sztuk Stosowanych w Bratysławie (1985-1991), Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie (1991-1997) oraz na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Designu Muthesius w Kilonii (1995-1996). Uczestnik niemal 60 wystaw (z których ponad 20 współtworzył z artystką Janą Machatovą) w Słowacji, Czechach, Niemczech, Polsce, Litwie, Łotwie, Izraelu, Francji, Węgrzech, Austrii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Sześciokrotnie zakwalifikowany do prestiżowej wystawy Schmuck w Monachium. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Pradze oraz w Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Złotniczej legnickiej Galerii Sztuki.
Wystawa zorganizowana w ramach tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO jest realizacją nagrody Galerii Sztuki w Legnicy przyznanej w 30. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej DOTYK podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO w 2022 r.


Wystawa: Peter Machata „Rozmawiając z nią”
Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1, Legnica
Termin: 27.04. – 21.07.2024