To pierwsza wspólną wystawa prac małżeństwa Katarzyny i Andrzeja Boss – projektanta biżuterii oraz projektantki ubiorów i druków dla zakładów przemysłu tekstylnego. Za pośrednictwem różnych środków plastycznych odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości. 

Pandemia, wojna, push-backi wpłynęły na nasze relacje z innymi. Uświadomiliśmy sobie, że potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem. Reagujemy na ludzi, przyrodę, zapachy, faktury materii. Wszystko wokół wywołuje jakieś emocje, pobudza nas do działania. Codzienne doświadczenia próbujemy przetworzyć w komunikaty. Powstałe prace są zapisem naszych myśli – to artystyczne komentarze powstałe w okresie ostatnich trzech lat – wyjaśniają artyści.

 

Andrzej Boss

Przemyślenia na ten temat zaowocowały kolekcją obiektów realizujących potrzebę dotyku – pierścionków, ozdób na śródręcze czy do trzymania w dłoni, które są źródłem silnych, pozytywnych emocji. Obiektów, które nawiązują do pierwotnej funkcji biżuterii: amuletów czy talizmanów zapewniających użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa, będących przy tym ciekawymi formami rzeźbiarskimi pełniącymi funkcję relaksacyjną jako masażery. To wszystko powoduje, że kontakt z tymi pracami, pozytywne odczucia wizualne i haptyczne, budują lepsze więzi między użytkownikiem a biżuterią. Ale także między samymi użytkownikami, co mają symbolizować m.in. umieszczone w pierścionkach magnesy, jak również między autorem a użytkownikiem, któremu za pośrednictwem biżuterii przekazywane są m.in. emocje twórcy. 

Każdy z nas potrzebuje trochę magii, chce wierzyć, że pewne czynności, rytuały czy amulety wesprą jego działania. Ważne, stymulujące są także te sensoryczne doznania, które wzmacniają nasze doświadczanie świata i kształtują nas. Sposób użytkowania jest świadectwem doświadczenia, sposobu widzenia przedmiotu. Biżuteria potrafi wpływać na nasze zachowania – jest istotnym narzędziem komunikacji, swoistym pośrednikiem między nami a otoczeniem” – mówi Andrzej Boss.

 

Katarzyna Boss

Błąd, przypadek, nieprzewidywalność, które są naturalnie wpisane w proces tworzenia, stały się idealnym narzędziem do opowiedzenia m.in. o perfekcjonizmie będącym jednym ze znaków naszych czasów. 

Okres pandemii uzmysłowił nam jaką moc ma dotyk i kontakt z drugim człowiekiem, ale też wyraźnie skonfrontował nas z nami samymi, naszą fizycznością, postrzeganiem własnego ciała. Jak traktujemy i pozwalamy traktować nasze ciało? – pyta retorycznie Katarzyna Boss. 

W formie grafik – będących dla niej rodzajem dziennika, w którym za pomocą syntetycznego obrazu zapisuje poruszające ją emocje, wydarzenia czy obrazy – odniosła się do wydarzeń politycznych i społecznych ostatnich 3 lat, mierząc się z tematem braku akceptacji i niedoskonałości, ale także kondycji świata i relacji międzyludzkich.

 

Katarzyna i Andrzej Boss: absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Andrzej Boss od 38 lat jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w Instytucie Biżuterii, gdzie prowadzi Pracownię Form Złotniczych. Katarzyna Boss od 34 lat związana jest z przemysłem tekstylnym, projektując ubiory i druki.


Wystawa „Relacje” Katarzyny i Andrzeja Boss

Galeria YES
16/06/23 – 15/07/23