Ponad 200 obiektów z dziedziny sztuki złotniczej z lat 1945-1989 będzie można już niebawem zobaczyć w Galerii YES w Poznaniu na wystawie „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”.

Swoją kolekcję współczesnej polskiej sztuki złotniczej Maria Magdalena Kwiatkiewicz, współzałożycielka firmy YES, buduje od ponad 25 lat. Jak sama przyznaje, początkowo jej głównymi motywami były fascynacja pięknymi przedmiotami i chęć ich posiadania, potem narodziła się potrzeba udowodnienia, że biżuteria jest sztuką piękną. Gromadzony metodycznie i ze znawstwem tematu zbiór liczy obecnie kilka tysięcy eksponatów. 

 

Kolekcja Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz zajmuje szczególną pozycję wśród prywatnych i publicznych zbiorów polskiej biżuterii i galanterii. Nieustannie wzbogacana kolekcja stanowi bodajże jedyny zbiór pozwalający poznać i przedstawić historię polskiego wzornictwa biżuterii i galanterii – od lat tuż powojennych do najnowszych. Prezentowany na wystawie wybór ok. 200 dzieł, chronologicznie osadzonych w latach 1945-89, to oczywiście cząstka kolekcji, ale reprezentatywna dla polskich dokonań w zakresie sztuki złotniczej – mówi dr Michał Myśliński z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, kurator wystawy.

 

Wystawa przedstawia dokonania rękodzielników minionej epoki w kontekście wykorzystywanych technik, wypracowanej estetyki często związanej z dostępnością materiałów, a nawet trendów i tendencji napływających z zagranicy. Prezentowany w ramach wystawy zbiór prac jest reprezentatywny dla polskiego wzornictwa biżuterii tego półwiecza, pokazując prace powstałe zarówno w spółdzielniach pracy rękodzieła ludowego i artystycznego takich jak poznańska „RYTOSZTUKA” czy krakowskie „Imago Artis”, ale też warszawskie ORNO i Warmet, jak i dorobek artystyczny twórców indywidualnych, którzy stanowili trzon projektowy państwowych wytwórni. 

 

Kiedy po II wojnie światowej cały kraj dźwigał się z gruzów, również sztuka przeżywała trudny moment. Wszystko, co reprezentowało wyłącznie walory estetyczne, ustępowało miejsca przedmiotom użytkowym. Tak też było w przypadku sztuki złotniczej, która ponownie musiała się narodzić, tworząc podwaliny polskiej szkoły srebra. Jej reprezentanci, najpierw indywidualnie, potem wespół ze spółdzielniami złotniczymi, takimi jak m.in. poznańska Spółdzielnia Pracy Przemysłu Artystycznego „RYTOSZTUKA”, projektowali i tworzyli biżuterię, zaspokajając potrzeby coraz szerszego grona odbiorców – przypomina Ilona Rosiak-Łukaszewicz, dyrektorka Galerii YES.

 

Jakie projekty były wówczas realizowane? Co determinowało ówczesne wzornictwo? Z czego możemy być dziś dumni, a co lepiej jednak przemilczeć? – na te pytania odpowie wystawa „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”.


„Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”
Galeria YES, ul. Paderewskiego 7 w Poznaniu
17.04 – 9.06.2023 r.
Wernisaż: 14 kwietnia 2023 r. godz. 19:00
www.galeriayes.pl