plzh-CNenetdelvltnorues
Giedymin Jabłoński: Amulet solarny

Autorską replikę słynnej „arki”, którą Lech Wałęsa podarował Janowi Pawłowi II w 1983 r., przedmioty artystyczne i biżuterię wykonaną przez Giedymina Jabłońskiego oraz jego przyjaciół można będzie oglądać na wystawie w Muzeum Bursztynu od 28 listopada do 29 marca 2015 r.

Giedymin Jabłoński jest artystą wybitnym, a dla bursztynu szczególnie zasłużonym, także jako pionier wielu inicjatyw artystycznych poświęconych złotnictwu i bursztynowi. Dzięki jego artystycznym przyjaźniom możemy podziwiać prace 23 znakomitych i cenionych na świecie złotników, takich jak: Karl Fritsch, Wojciech Kalandyk, Michael Petry, Andrzej Szadkowski, Manuel Vilhena, Dawid Watkins, Barbara Westwood. Ich prace zostaną zaprezentowane na jubileuszowej wystawie Giedymin Jabłoński i przyjaciele zorganizowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy z okazji 44-lecia pracy twórczej tego gdańskiego artysty. Pierwszą odsłonę wystawa miała podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO 2014, kolejna, gdańska, będzie się od niej nieco różniła. Została ona bowiem uzupełniona o przedmioty autorstwa Jabłońskiego ściśle związane z Gdańskiem i jego historią. „Niestety zaginęły ozdoby inspirowane biżuterią żałobną, którą wykonał dla Danuty Wałęsy z okazji odbioru Pokojowej Nagrody Nobla jej męża. Nie wiadomo, gdzie podział się oryginał ,,arki” dla papieża, ale szczęśliwie zachował się jego gipsowy model, dzięki czemu artysta mógł wykonać jej replikę. Z kościoła św. Brygidy w Gdańsku został wypożyczony srebrny kielich z bursztynem, urzekający prostotą i doskonałymi proporcjami. Część ekspozycji pochodzi z prywatnych kolekcji” – mówi Renata Adamowicz, kustosz w Muzeum Bursztynu.

Giedymin Jabłoński urodził się w Gdańsku w 1946 r. Na Politechnice Gdańskiej studiował fizykę i architekturę. Od 1970 r. zajmuje się biżuterią, zarówno jej projektowaniem i wykonywaniem, jak i promowaniem i edukacją złotniczą. We wszystkich swoich działaniach traktuje biżuterię jak dzieło sztuki.
Artysta zajmuje ważne miejsce w czołówce awangardy złotniczej: jest zaliczany do najbardziej twórczych i oryginalnych artystów. Poszukuje ciągle nowych rozwiązań, eksperymentuje z różnorodnymi technikami i materiałami. Wszystkie jego prace są głęboko przemyślane, idea i koncepcja pełnią funkcje nadrzędne. Bursztyn w jego rękach zyskał wyjątkową rangę, równoważną z innymi kamieniami szlachetnymi.