plzh-CNenetdelvltnorues
Łoś, prawdopodobnie Królewiec, lata 30. XX w.?, zbiory MHMG

Muzeum Bursztynu w Gdańsku zaprasza 19 marca na internisaż wystawy Klejnoty Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, połączony z premierową prezentacją nowego eksponatu: rzeźby Łoś na bursztynowej podstawie.

Łoś to rzeźba odlana z brązu, stojąca na drewnianej podstawie, oklejonej nieregularnymi płytkami bursztynu bałtyckiego. „Prawie identyczne obiekty znajdują się kolekcjach Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie i Niemieckiego Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten, oba zostały wykonane przez Staatliche Bernstein Manufaktur Königsberg w latach 1926-45. Łoś, jako symbol Prus Wschodnich, był bardzo popularnym motywem występującym w sztuce. Rzeźba nie jest sygnowana, ale wydaje się bardzo prawdopodobne, że również została wykonana w Królewcu, w latach 30. XX w.” – tłumaczy Renata Adamowicz, kustosz Muzeum Bursztynu.

Rzeźba ta jest częścią daru przekazanego przez Mignon Ring, której rodzice opuścili Gdańsk jeszcze przed drugą wojną światową. Ich ostatnią wolą było, by ich bogata kolekcja mebli gdańskich oraz innych artefaktów została przekazana miastu Gdańsk. Meble znajdują się obecnie w reprezentacyjnym gabinecie Prezydenta Miasta Gdańska na Długim Targu, natomiast Łoś – decyzją prezydenta Adamowicza – został przekazany Muzeum Bursztynu, Oddziałowi Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Po raz pierwszy ten nowy, wyjątkowy nabytek zostanie pokazany publiczności 20 marca podczas uroczystego internisażu wystawy Klejnoty Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. Składa się na nią prawie osiemdziesiąt najcenniejszych, najbardziej efektownych i najciekawszych artystycznie i  historycznie kosztowności: biżuterii, zegarków, akcesoriów stroju i drobnych przedmiotów artystycznych powstałych głównie w Europie w okresie od około 1500 r. do lat 70. XX w. Wystawa jest prezentowana w Sali Sądowej w Katowni do 4 maja 2014 r.

Internisaż wystawy Klejnoty Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu
19 marca, godz. 19

Impreza zamknięta dla gości targów Amberif