plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowa szkatuła ze zbiorów Zamku w Gocie

Bursztynowa szkatuła ze zbiorów Fundacji Zamku Friedenstein w Gocie jest eksponowana w Grimaldi Forum w Monako w ramach wystawy „Splendor i przepych na europejskich dworach” do 11 września br.

Wystawy artystyczne odbywają się w Grimaldi rokrocznie od 11 lat, ale tegoroczna ma wyjątkowy charakter, gdyż została zorganizowana z okazji ślubu księcia Alberta z Charlène Wittstock. Zgromadzono na niej ponad 700 wyjątkowych eksponatów z różnych okresów historii, należących niegdyś do królów i książąt władających w Europie, m.in. Augusta Mocnego Saskiego, Jana II Sobieskiego, króla pruskiego Fryderyka I, cesarza Franciszka Józefa, cara Aleksandra, Napoleona, Gustawa III, królowej Wiktorii oraz dynastii Grimaldich. Zgromadzono na niej eksponaty pochodzące z 70 różnych placówek muzealnych i instytucji oraz kolekcji prywatnych, m.in. portrety, rzeźby, meble, porcelanę, kostiumy oraz biżuterię, odzwierciedlających przede wszystkim ducha tamtych czasów i osiągnięcia pracujących dla dworów artystów.

Wystawa jest tematyczną wycieczką poświęconą 20 europejskim dworom i ich właścicielom – każde pomieszczenie w Forum jest poświęcone jednemu z nich. W miejscu prezentacji pruskiego dworu królewskiego zwiedzający zobaczą bursztynową szkatułę zdobioną kością słoniową, którą otrzymał Fryderyk Brandenburski z okazji koronacji na pierwszego króla Prus w 1701 r. W kolejnych wiekach przechodziła on w kolejne ręce możnowładców, by znaleźć się ostatecznie w kunstkamerze Fryderyka III von Sachsen-Gotha-Altenburg na zamku Friedenstein. Uznana za zaginioną w czasie wojny, została odnaleziona w 2007 r. i zakupiona dzięki wsparciu finansowemu przyjaciół Muzeum Zamkowego w Gocie, Fundacji Rudolfa-Augusta Oetkera oraz landu Turyngia. Po gruntownej renowacji jest eksponowana na zamku Friedenstein w Gocie.

Wystawa „Splendor i przepych na europejskich dworach”
Grimaldi Forum, Monako
11 czerwca – 11 września 2011 r.