plzh-CNenetdelvltnorues
Agat

Najcenniejsze, niezwykłe, najpospolitsze, nasze, nowe-nienowe – Muzeum Bursztynu w Gdańsku zaprasza na wystawę kamieni szlachetnych i ozdobnych zorganizowaną przez Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego  we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich.


Wystawa będzie prezentowała bursztyn w otoczeniu innych kamieni jubilerskich. „Planujemy pokazać naturalne okazy kamieni szlachetnych i ozdobnych oraz ich wersję po oszlifowaniu, czasami znacznie różniącą się od naturalnej” – zapowiadają organizatorzy. Muzeum Bursztynu podjęło współpracę z Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego posiadającym jedne z największych zbiorów mineralogicznych w Polsce. Wrocławskie zbiory zostaną uzupełnione o kamienie z różnorodnymi szlifami jubilerskimi, które zostaną wypożyczone z prywatnych kolekcji członków Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich.


Koncepcję wystawy, scenariusz, wybór kamieni i teksty  przygotowali: prof. dr hab. Piotr Kazimierz Gunia, kierownik Muzeum Mineralogicznego i Zakładu Gemmologii Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz kurator wystawy Jacek Bogdański, geolog z  Muzeum Mineralogicznego. W organizacji wystawy aktywnie uczestniczy znakomity gdański znawca diamentów Stanisław Krzysztof Jacobson ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich.

Dzięki pomocy Stowarzyszenia zwiedzający będą mogli oglądać wyjątkowo piękne i cenne kamienie jubilerskie. Wystawa została podzielona na pięć części, czyli tytułowe „5 x N” – to kolejne gabloty z najcenniejszymi, niezwykłymi, najpospolitszymi, naszymi i nowymi-nienowymi kamieniami szlachetnymi. Najcenniejsze są oczywiście te, które wzbudzają najwięcej emocji; cenne nie tylko ze względu na wartość rynkową, ale przede wszystkim wyjątkowy połysk, barwę i wysoką twardość: diamenty, także te w najbardziej pożądanym szlifie brylantowym. Na wystawie będą eksponowane również odmiany korundu – czyli szafir i rubin, berylu – czyli szmaragd, heliodor, akwamaryn oraz topazy, granaty i wiele innych.

Niezwykłe
: to minerały o ciekawych efektach barwnych, np. opale szlachetne z opalescencją, kamienie z efektami ,,kociego, tygrysiego” oka, z labradorescencją, czyli migotliwością, z wrostkami innych minerałów. Obok nich zobaczymy niezwykłą kolekcję pereł i korali oraz meteoryty, również używane do wyrobu biżuterii. Najpospolitsze: to te, które najczęściej występują jako składnik skorupy ziemskiej, czyli krzemionki, w trzech podstawowych formach – kwarcu, chalcedonu i opalu. Mają wiele odmian barwnych używanych w jubilerstwie, jak kryształ górski, ametyst, agat i wiele innych. Nasze, czyli polskie, nie są  szczególnie bogate i różnorodne, ale dzięki bursztynowi i ostatnio wypromowanemu krzemieniowi pasiastemu mamy czym się pochwalić. Polskie kryształy górskie, nefryty, ametysty, agaty, jaspisy nie ustępują urodą zagranicznym krewnym. Nowe-nienowe to kamienie ozdobne, które znalazły zastosowanie w biżuterii w niedalekiej przeszłości. Coraz częściej znajdują zastosowanie skały o dekoracyjnych strukturach i kolorach, obdarza się je często ponadnaturalnymi właściwościami, np. leczniczymi.

Wernisaż: 1 czerwca 2011, godz. 12.00
Wystawa pod Patronatem Honorowym Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich
Sala Sądowa, Muzeum Bursztynu, 1 czerwca 2011 – 31 grudnia 2011