plzh-CNenetdelvltnorues
Niedźwiadek bursztynowy z okolic Słupska

Około 250 eksponatów – głównie ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku – będzie prezentowanych w Muzeum Narodowym w Szczecinie na wystawie „Bursztyn – złoto Bałtyku”, która uświetni obchody Dni Morza.

„Będzie to największa wystawa czasowa, jaką zorganizowało dotychczas Muzeum Bursztynu w Gdańsku” – powiedziała kierownik tej placówki Joanna Grążawska. Do Szczecina wypożyczono ok. 250 bursztynowych eksponatów. „Będą to zabytki związane z dziejami bursztynu w naturalnej formie, zabytki archeologiczne jako przykład dawnego rzemiosła, jak również liczne przykłady współczesnego bursztynnictwa: sztuki i jubilerstwa” – wyjaśnił kierownik działu archeologicznego Muzeum Narodowego Krzysztof Kowalski.

Okres renesansu gdańskiego bursztynnictwa przypadający na XVI-XVIII w. będą reprezentowały m.in. ołtarzyk z Madonną oraz kabinet wykonany z bursztynu i macicy perłowej. Mocno rozbudowana będzie kolekcja współczesnych wyrobów bursztynniczych, na której znajdą się m.in. prace projektantów biżuterii i artystów plastyków: Pauliny Binek, Giedymina Jabłońskiego, Janusza Wosika, Jacka Ostrowskiego, Danuty Kruczkowskiej, Pawła Kaczyńskiego oraz niedawno zmarłej Maryny Lewickiej-Wali, jak również wyselekcjonowana biżuteria firm jubilerskich, takich jak NAC Amber czy Art7. Całość uzupełnią filmy z poławiania bursztynu oraz pokazów mody podczas Gali Mody i Bursztynu Amberif. Tematykę bursztynu w przyrodzie poszerzy stoisko multimedialne.

Oprócz zbiorów z Muzeum Bursztynu w Gdańsku na wystawie znajdziemy także kilka eksponatów archeologicznych z Muzeum w Elblągu. Szczecin będzie reprezentował bursztynowy niedźwiadek słupski, znajdujący się w zbiorach tamtejszego Muzeum Narodowego. Wystawie będą towarzyszyć imprezy o charakterze edukacyjnym.

Wystawa, której organizatorami są Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum Bursztynu w Gdańsku, wpisuje się w obchody Dni Morza, których motywem przewodnim jest w tym roku Bursztynowy Szlak. Jak wyjaśnił kierownik biura ds. morskich w szczecińskim magistracie Jerzy Raducha, jest to element, „który spajał wcześniej Europę w jedność”. Związki Polski i Szczecina z Europą mają być podkreślone w sposób szczególny także ze względu na przejęcie przez nasz kraj prezydencji w Unii Europejskiej. Z tej okazji zaplanowano m.in. dwa koncerty nawiązujące do tego dawnego szlaku handlowego. „Będzie to wędrówka przez kraje, przez które ten szlak kiedyś przebiegał, czyli Włochy, Słowenię, Austrię, Węgry, Czechy, Polskę oraz Rosję” – wyjaśnił Jerzy Raducha.

Oczywiście bursztynowe atrakcje nie będą jedynymi. Organizatorzy przygotowali liczne koncerty, atrakcje dla dzieci, warsztaty ekologiczne dla młodzieży, rejsy żaglowcami i pokaz sztucznych ogni. Jak co roku będzie można też podziwiać i zwiedzać żaglowce, jachty, oldtimery i okręty marynarki wojennej. Kulminacja: 10-12 czerwca.


Wystawa „Bursztyn – złoto Bałtyku”
Muzeum Narodowe w Szczecinie
10.06 – 20.09.2011