plzh-CNenetdelvltnorues
Fragment ekspozycji

Ciemne, oświetlone barwami bursztynu wnętrza i tajemnicza aranżacja pomieszczeń zamkowej łaźni, w której umieszczono nowoczesne gabloty z najciekawszymi obiektami ze zbiorów bursztynu Malborskiego Zamku, mile zaskoczyły w zimowe popołudnie podczas otwarcia wystawy „Skarby z bursztynu”.

Wernisaż wystawy Skarby z Bursztynu / Amber Treasures odbył się w piątkowe popołudnie 4 marca. Otwarcie ekspozycji zaszczycili swoją obecnością mieszkańcy Malborka, którzy w związku z obchodami 50-lecia Muzeum Zamkowego tego dnia mogli zwiedzić wystawę bezpłatnie. Jak się okazało, niemałe wnętrze ledwo pomieściło ściśniętych miłośników bursztynu.

W malborskiej prezentacji wykorzystano aranżacje i grafiki z opisami z wystawy Amber Treasures, która pokazywana była w 2010 roku w The Hunterian Museum and Art Gallery w Glasgow w ramach wydarzeń Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. W geometrycznych, zdekonstruowanych gablotach pokazano: obiekty naturalne – różne rodzaje bursztynu z całego świata, znaleziska archeologiczne z okresu rzymskiego i średniowiecza, obiekty sztuki nowożytnej, w tym imponujące szkatuły i ołtarze. Wiele emocji wzbudzała gablota z nowymi obiektami zakupionymi do kolekcji muzeum, których autorami są Paulina Binek, Agnieszka Łukasiak oraz Sławomir Fijałkowski, oraz poddany przez malborskich specjalistów renowacji bursztynowy kielich Williama Huntera.

Podczas wernisażu wystawy przedstawiony został nowy wicedyrektor ds. naukowo-konserwatorskich dr hab. Janusz Hochleitner, znany bursztynnikom między innymi z corocznych konferencji naukowych towarzyszących Mistrzostwom Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze i wielu publikacji.

„Skarby z Bursztynu / Amber Treasures” to wystawa dwujęzyczna, w której większy nacisk położono na oryginalne podpisy anglojęzyczne. Organizatorzy wiele uwagi poświęcili opisom historycznym, które doskonale oddają kontekst prezentowanych dzieł. Z pewnością będzie ona jedną z większych atrakcji turystycznych na Pomorzu w tym roku.

Wystawa Skarby z Bursztynu prezentowana będzie w Muzeum Zamkowym w Malborku do końca września 2011.

Wcześniejsze wiadomości na ten temat:
Skarby z bursztynu w Muzeum Zamkowym w Malborku