plzh-CNenetdelvltnorues
Rekordowa w polskich zbiorach bryła bursztynu

Wernisaż wystawy „Szeptem” stał się okazją do zaprezentowania w Muzeum Bursztynu w Gdańsku najnowszych eksponatów: bryły bursztynu o wadze niespełna 3 kg, 5 kg surowca bursztynowego oraz rzeźby ze szkła i bursztynu.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przekazał rzeźbę anioła wykonaną ze szkła z elementami bursztynowymi, którą otrzymał w prezencie od gubernatora obwodu równeńskiego Wasyla Bertasza podczas Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku w maju br. „To piękny prezent, który nie powinien stać w gabinecie marszałka, tylko cieszyć oko osób odwiedzających muzeum bursztynu” – powiedział. Marszałek zaapelował o przekazywanie do tej placówki także innych ciekawych okazów, by „stały się one własnością powszechną”. Na jego apel natychmiast odpowiedział Wojciech Kalandyk, przekazując na ręce dyrektora muzeum Adama Koperkiewicza statuetkę Bursztynnika Roku 2004.


Na ekspozycję trafiła także rekordowa w polskich zbiorach bryła bursztynu o wadze 2.788 kg, wyłowiona z Bałtyku przez rybaków z Jastarni podczas połowu śledzia na kutrze Hel1. Obiekt ten został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kierownik Muzeum Bursztynu Joanna Grążawska przypomniała, że jest to już czwarta dotacja ministerstwa do zakupu obiektów do kolekcji muzeum.

Od piątku w zbiorach Muzeum Bursztynu można oglądać także bursztynowy krzyż przekazany przez córkę tragicznie zmarłego Aleksandra Żurawlowa Anastazję Nikiforową w maju br. na ręce prezydenta Pawła Adamowicza. Jest to dar Bursztynowego Domu z St. Petersburga przekazany jako „symbol jednoczenia się narodów Rosji i Polski, jako znak zwycięstwa miłości nad śmiercią” po katastrofie smoleńskiej. Jego autorem jest Wadim Łopatkin.

Ostatni nabytek to prawie 5 kg nielegalnie wwożonego i przejętego na granicy z Ukrainą surowca bursztynowego z domieszką kopalu kolumbijskiego, który – po rekomendacji Wiesława Gierłowskiego – przekazała Izba Celna w Białej Podlaskiej. Jak podkreśliła Joanna Grążawska, darowany bursztyn okazał się bogaty w inkluzje i ma posłużyć jako cenny materiał badawczy.