plzh-CNenetdelvltnorues

Legnicka Galeria Sztuki w dniach 2-12 października br. zaprezentuje w Kazachstanie wystawę "Czas srebra i bursztynu". Azjatycka publiczność będzie mogła zapoznać się z polską sztuką złotniczą z bursztynem w roli głównej.

843_1 Wystawa legnickiej Galerii Sztuki "Czas srebra i bursztynu" lada dzień zaprezentuje się mieszkańcom Astany, stolicy Kazachstanu. Zrealizowana przy współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ramach cyklu Designed in Poland, będzie promować rodzimą biżuterię artystyczną na sąsiednim kontynencie. Wystawa miała swą prapremierę pod koniec roku 2008 w Wuppertalu, w Niemczech, następnie mogli ją zobaczyć Gdańszczanie (w Muzeum Bursztynu) oraz Legniczanie (w Galerii Sztuki), a teraz „bursztyn” wędruje do Astany. Obiekty będą eksponowane w dniach 2-12 października w MediaCenter, usytuowanym w centrum ponad siedmiusettysięcznej stolicy Kazachstanu. Na pierwszym „azjatyckim” wernisażu tej wystawy swą obecność zapowiedział premier Waldemar Pawlak.

Ekspozycja gromadzi ponad 120 eksponatów niemal pięćdziesięciu znanych polskich projektantów specjalizujących się w pracy z bursztynem, prezentujących w szerokim ujęciu aktualne trendy i nurty. Wystawa ma pokazać zagranicznej publiczności i wielbicielom sztuki złotniczej, że bursztyn nie tylko jest doskonałym dodatkiem do tradycyjnej, złotej i srebrnej biżuterii, ale jest również wykorzystywany przez polskich twórców jako materiał aktualnej i nowoczesnej, świeżej i inspirującej, a czasami nawet prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace przygotowane przez znanych polskich projektantów, wybranych spośród tych specjalizujących się w pracy z bursztynem .m.in.: Pauliny Binek, Jacka Byczewskiego, Maryli Dubiel, Mariusza Gliwińskiego, Emilii Górnej i Norberta Wawrzyniaka, Eugeniusza Gowkielewicza, Marii Lewickiej-Wali, Magdaleny i Tomasza Stajszczaków, Jarosława Westermarka, Marcina Zaremskiego, Dariusza Zarańskiego. Prezentacji "Czas srebra i bursztynu" towarzyszyć będzie ekspozycja obrazów gdańskiego malarza Pawła Wyborskiego, którego prace znakomicie dopełniają „bursztynowego” klimatu.

Na potrzeby nowej ekspozycji powstał specjalny rosyjskojęzyczny katalog, w którym prócz zdjęć znajdują się teksty o wystawie, sztuce bursztynniczej i samym materiale.

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem tej wystawy.

Materiał Galerii Sztuki w Legnicy