plzh-CNenetdelvltnorues
W pierwszym dniu tegorocznych Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2008, tj. 11 marca (wtorek) 2008 r., o godz. 19.00 odbędzie się w Muzeum Bursztynu wernisaż wystawy „Piękno absolutne” 16. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy.

Prezentuje ona najnowsze trendy w światowej awangardowej sztuce biżuteryjnej i tym samym stanowi ważne dopełnienie targów. Wystawę można będzie obejrzeć od 12 marca do 13 kwietnia 2008 r. w Sali Sądowej Muzeum Bursztynu Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Targ Węglowy 26. Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Konkurs

Legnickie przeglądy sztuki złotniczej są najstarszymi i najważniejszymi w swojej kategorii imprezami w Polsce oraz są zaliczane są do najbardziej prestiżowych w Europie. Konkurs, który jest kontynuacją Międzynarodowego Przeglądu Form Złotniczych, odbywa się od 1979 r. Ceniony jest za preferowanie uniwersalnych wartości artystycznych, indywidualności twórczych oraz tendencje awangardowe we współczesnym złotnictwie. W założeniach ubiegłorocznego konkursu nacisk położono przede wszystkim na oryginalną koncepcję twórczą oraz wysoki poziom artystyczny i wykonawczy. Odbiór tych prac jest równie subiektywny jak same obiekty, prezentujące niezwykle różnorodne podejście do tematu piękna absolutnego. Głównym celem konkursu jest pokazanie najnowszych dokonań współczesnej sztuki biżuterii ujętej w bardzo szerokim, niekoniecznie tradycyjnym znaczeniu.
Na konkurs o temacie „Piękno absolutne” napłynęło ponad 300 prac 181 autorów z 19 krajów, głównie z Europy, a także z USA, Australii, Korei Płd., Kolumbii, Japonii, Egiptu. W skład międzynarodowego jury weszli: Marie-José van den Hout – dyrektorka Galerii Marzee w Holandii, jednej z najsłynniejszych i największych w Europie, kuratorka wielu wystaw biżuterii artystycznej na świecie; Maryla Dubiel – artysta złotnik, prowadzi własną Galerię Dubiel w Warszawie; Sławomir Fijałkowski – projektant biżuterii artystycznej, Pracownię Podstaw Projektowania Wzornictwa na ASP w Gdańsku; Giedymin Jabłoński – niezależny artysta złotnik, krytyk i teoretyk sztuki; Ruudt Peters – artysta złotnik, wykładowca wielu szkół artystycznych w Holandii, Szwecji i Niemczech; Michael Petry – artysta multimedialny, dyrektor Museum of Contemporary Art (MOCA) w Londynie, współzałożyciel Muzeum Instalacji, wykładowca Royal College of Art. oraz Royal Academy Schools. Komisja konkursowa wybrała ponad 40 prac, które były dotychczas prezentowane m.in. na wystawie w Legnicy i na Targach Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas w Warszawie.

Zdjęcia: Naszyjnik "Victory III" Constanze Schreiber - 2. nagroda (na górze) i bransoleta "Mankiet z Mlecznej Drogi" Niny Basharovej - wyróżnienie honorowe firmy JPJ. Fot. Galeria Sztuki w Legnicy

Na podstawie materiałów prasowych