plzh-CNenetdelvltnorues
Gdańskie Muzeum Bursztynu poszerzyło swoje zbiory o nowe podarowane eksponaty. 8 października odbyła się uroczysta prezentacja najnowszej kolekcji inkluzji, rekordowej bryły bursztynu, darowizny biżuterii oraz nowej publikacji książkowej na temat Muzeum Bursztynu.

Na uroczystą prezentację przybyli między innymi: Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Wojewoda Lubelski Wojciech Sławomir Żukowski, Wojewoda Pomorski Piotr Karczewski, Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej Piotr Świętanowski, Dyrektor Izby Celnej w Gdyni Tomasz Węgiel, Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie Mirosław Mikłaszewicz, Prezes Fundacji BRE Banku Henryk Okrzeja oraz Dyrektor BRE Banku w Gdańsku Barbara Jóźwiak, a także wielu bursztynników i osób blisko związanych z Muzeum Bursztynu.
Prezentację rozpoczął Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz od podziękowania Wojewodzie Pomorskiemu za współpracę oraz Wojewodzie Lubelskiemu za zainteresowanie gdańskim Muzeum Bursztynu. Dzięki tej współpracy rekordowej wielkości bryła bursztynu bałtyckiego przejęta na granicy polsko-ukraińskiej została przekazana do muzeum przez Izbę Celną w Białej Podlaskiej.

Nowe eksponaty
Bryła o masie 1835 g prawdopodobne pochodzi ze złóż na Półwyspie Sambijskim, co sugeruje jej miodowy kolor, częściowe naturalne przeklarowanie a także brak zewnętrznej ciemnej zwietrzeliny charakterystycznej dla bursztynu ukraińskiego. Posiada ona formę korową o bogatej, naturalnie rozrzeźbionej powierzchni z falistymi brzegami. Widoczne na niej są liczne nacieki, jak i odciski kory, w górnej części zaznaczone lustro poziomu żywicy, w dole widoczny wewnętrzny sopel, czyli pierwotny wyciek, który został zalany kolejnymi wyciekami płynnej żywicy.
Kolekcja muzeum została także wzbogacona o trzy inkluzje zakupione i podarowane przez Fundację BRE Banku. Są to dwie inkluzje roślinne oraz jedna zwierzęca – modliszki. Owady te są wyjątkowo rzadko spotykanym okazem przyrodniczym znajdowanym w postaci inkluzji w bursztynie. W podarowanej bryłce znajduje się ich aż pięć – takiej inkluzji nie było jeszcze w kolekcjach muzealnych. Dwie kolejne inkluzje roślinne to także osobliwości na rynku kolekcjonerskim: są to widoczne gołym okiem liść i gałązka tui, oraz w ostatniej bryłce doskonale widoczna i świetnie zachowana jagoda. Fundacja BRE Banku dołączyła tym samym do grona bankowych mecenasów muzeum. Do tej pory instytucje finansowe dokonały zakupu trzech inkluzji roślinno-zwierzęcych (Deutsche Bank) oraz jaszczurki w bursztynie (Fundacja im. Leopolda Kronenberga Citi Banku).
Ostatnią zaprezentowaną tego dnia darowizną były obecne już w muzeum jako depozyt nagrodzone projekty z firmy S&A Bursztynowa Biżuteria. Adam Pstrągowski, właściciel firmy, podarował kilka z prac wykonanych w studiu projektowym firmy. Tym samym stała ekspozycja sztuki współczesnej została wzbogacona o nieprzeciętne, wyróżniające się obiekty: komplet biżuterii „Futro” (naszyjnik i bransoleta) – nagroda Ministra Gospodarki i Nagroda Publiczności na targach Złoto Srebro Czas 2004; dwa unikatowe pierścionki – nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego, pierwsze miejsce w kategorii Złotej Mercurius Gedanensis na Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2004; komplet biżuterii „Flamenco” (naszyjnik i bransoleta) – nagroda Ministra Gospodarki, Grand Prix Mercurius Gedanensis na targach Amberif 2005; komplet biżuterii „Energia” (naszyjnik i bransoleta) – nagroda Ministra Gospodarki, Grand Prix w kategorii Wzornictwo na targach Amberif 2006. Jak podkreśliła kierownik Muzeum Bursztynu Joanna Grążawska, firma S&A Bursztynowa Biżuteria jest największym darczyńcą muzeum pod względem liczby przekazanych eksponatów do działu sztuki współczesnej.

Książka o Muzeum Bursztynu
Osoby reprezentujące darczyńców otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz egzemplarz albumu „Muzeum Bursztynu. Nowy Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – otwarcie – prezentacja”. Książka jest pierwszą publikacją Muzeum Bursztynu, liczy 167 stron i zawiera informacje zarówno o muzeum, bursztynie, jak i historii gdańskiego bursztynnictwa. Album prezentuje historię Przedbramia ulicy Długiej, gdzie obecnie znajduje się ta placówka, historyczny rys na temat gdańskiego bursztynnictwa i plany rozwoju muzeum i jego nowej siedziby na Wyspie Spichrzów. O bursztynie opowiada czternaście artykułów światowej sławy fachowców odnoszących się do jego historii, występowania i zastosowania, prezentowane są też kolekcje z zagranicznych muzeów (m.in. Muzeum Watykańskiego, Ermitażu, Carskiego Sioła). Album jest bogato ilustrowany fotografiami najcenniejszych obiektów znajdujących się w muzeum oraz prezentowanymi na czasowej wystawie towarzyszącej otwarciu muzeum. Przygotowana jest w wersji polskiej z anglojęzycznymi podpisami pod fotografiami, do książki dołączony jest CD-ROM z tłumaczeniami całości na angielski, niemiecki i rosyjski. Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu przy prezydencie Miasta Gdańska, obiecał dołożyć starań, aby tak doskonałe kompendium wiedzy o bursztynie było obowiązkowym dodatkiem do bursztynowych prezentów, jakie władze miasta wręczają podczas oficjalnych wizyt. Album wraz z płytą kosztuje 50 zł i jest dostępny w kasie muzeum.

Foto: Michał Kosior / Muzeum Bursztynu