plzh-CNenetdelvltnorues

W najbliższy weekend po raz 33. spotkają się w Legnicy miłośnicy współczesnej sztuki złotniczej, by w ramach kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO zobaczyć niespełna 20 wystaw, poznać wyniki 21. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej RYTUAŁ.

R Y T U A Ł  - 21. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej

Najważniejsza wystawa Festiwalu. Organizowany od 30 lat legnicki Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy na tytułowy temat.  Spośród 561 prac nadesłanych przez 342 artystów z 42 krajów, międzynarodowe jury w składzie:  Leo Caballero (Hiszpania), Mariusz Gliwiński (Polska), Sławomir Fijałkowski (Polska), Eija Mustonen (Finlandia), Barbara Schmidt (Niemcy) do wystawy zakwalifikowało 51  artystów, głównie z Europy, ale także z Chile, Izraela, Kanady i Korei. 

Wernisaż: 12.05.2012. godz. 17.30.

SYLWETKI TWÓRCÓW

Sylwetki Twórców to cykl wystaw wybitnych artystów złotników z Polski i zagranicy, zarówno tych z olbrzymim dorobkiem, jak i tych będących w rozkwicie swojej twórczości.  

Herman Hermsen – Meandry

Retrospektywna wystawa wybitnego holenderskiego artysty, od 1992 r. wykładowcy Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Düsseldorfie, gościnnego wykładowcy w wielu szkołach, instytutach i na sympozjach w Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, USA i Japonii. Jego prace prezentowane były w całej Europie oraz w USA, Kanadzie, Australii i Japonii i znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach muzealnych i galeryjnych.

Wernisaż: 12.05.2012, godz. 17.00

Mari Ishikawa – Światy równoległe

Japońska artystka mieszkająca obecnie w Monachium, absolwentka prestiżowych uczelni: Hiko Mizuno w Japonii i Akademie der Bildenden Künste w Monachium (klasa prof. Otto Künzliego). Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Wystawia na całym świecie, a jej prace znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach w Niemczech, Japonii i Francji. Główną inspiracją artystki jest kultura japońska.

Wernisaż: 12.05.2012, godz. 16.00

Małgorzata Kalińska – W innym świetle

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom z wyróżnieniem w Katedrze Projektowania Biżuterii (2008 r.). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Prowadzi Galerię Projektantów Biżuterii PRATA. Uczestniczka wielu wystaw i konkursów. Prace w zbiorach prywatnych i publicznych.

Wernisaż: 12.05.2012, godz. 16.00

Silke Trekel – Figury przestrzenne

Absolwentka Wydziału Biżuterii Uniwersytetu Sztuki i Projektowania Burg Giebichenstein Halle (1991-97) i Szkoły Sztuki Lasalle, Singapur (1994-95). Od 1998 niezależna artystka-złotniczka. Wielokrotna stypendystka. Jej prace były prezentowane na całym świecie i znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach. 

Wernisaż: 12.05.2012, godz. 16.00

SREBRNE SZKOŁY

Cykliczna prezentacja najważniejszych uczelni artystycznych w Europie, której celem jest artystyczna konfrontacja dorobku oraz prezentacja twórczych poszukiwań najmłodszego pokolenia artystów. Wystawa prezentuje prace profesorów, studentów i absolwentów Hochschule für Kunst und Design w Halle/Niemcy oraz Duncan of Jordanstone College of Art & Design, University of Dundee z Wielkiej Brytanii.

Wernisaż: 12.05.2012, godz. 16.30
Galeria Niello, Rynek 17; Ekspozycja: 2.05. – 10.06.2012, wt. – pt., godz. 10.00-18.00; sob. 10.00-14.00

DEBIUTY

Cykl przedstawiający sylwetki młodych, dobrze zapowiadających się artystów, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie złotniczej. 

Anna Kanicka

Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w latach 2007-2008 studiowała w Akademie der Bildenden Künste, Monachium, Niemcy. Uczestniczka wystaw, laureatka wielu nagród i wyróżnień, ostatnio nagrodzona w 22. Konkursie im. Wł. Strzemińskiego „PROJEKT” przez Galerię Sztuki w Legnicy oraz wyróżniona przez magazyn „Polski Jubiler”. Projektuje biżuterię i meble.

Dorota Sokołowska

Absolwentka Filologii Romańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studentka Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.  Uczestniczka wystaw, wielokrotnie nagradzana: 22. Konkurs im. Wł. Strzemińskiego „PROJEKT 2011” – Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy oraz wyróżnienie magazynu „Polski Jubiler”, 2011; Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2011 – wyróżnienie;  Zaprojektuj broszkę – I miejsce, 2010.

Wernisaż: 11 maja, godz. 16.00
Galeria Gwarna (ul. Złotoryjska 30)

DIALOGUE COLLECTIVE DIALOGUE 12 Renesans

Dialogue Collective to londyńska grupa złożona z artystów związanych z London Metropolitan University (Petra Bishai, Isabelle Busnel, Laura Cave, Sophie Hall, Elsa Hedberg, Buddug Wyn Humphreys, Victoria King, Maarit Liukkonen, Louise Loder, Jo McAllister, Therese Mørch-Jørgensen, Margot Sevadijan, Paolo Scura, Ana Simoes, Rachel Terry, Timothy Information Limited, Aneta Wrobel). Tematem i inspiracją prezentowanych prac jest renesans.

Wernisaż: 11 maja, godz. 19.00
Galeria Satyrykon (Rynek 36)

PREZIOSA YOUNG 2011

4. edycja międzynarodowej wystawy  młodych projektantów biżuterii przygotowana przez florencką szkołę złotniczą Le Arti Orafe i Giò Carbone. Jej celem jest prezentacja najnowszych trendów współczesnej biżuterii. Międzynarodowe jury zakwalifikowało do wystawy ośmiu artystów: Dana Hakim (Izrael/Włochy), Sam Hamilton (Irlandia), Hanna Hedman (Szwecja), Lisa Juen (Niemcy/Chiny), Heejoo Kim (Korea Południowa), Seulgi Kwon (Korea Południowa), Marie Pendaries (Francja/Hiszpania), Elena Ruebel (Niemcy).

Wernisaż: 12 maja, godz. 16.30
Galeria RING (Rynek 12-14)

BIŻUTERIA I SZKŁO

Prezentacja czeskiej sztuki użytkowej, której kreatywne centrum znajduje się na Uniwersytecie Technicznym w Libercu i jego fili w Jabłońcu, jednej z najlepszych szkół wyższych o profilu artystycznym w tej części Europy. W wystawie wezmą udział wiodący i uznani oraz młodzi czescy projektanci biżuterii. Kuratorką jest wielokrotna uczestniczka SREBRA Ludmila Šikolová.

Wernisaż: 11 maja, godz. 18.00
Muzeum Miedzi (ul. Partyzantów 3)

KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU

Wystawa prezentuje efekty 1. Festiwalu Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu, który odbył się w Sandomierzu we wrześniu 2011 z inicjatywy Cezarego Łutowicza i Mariusza Pajączkowskiego. Krzemień pasiasty jest, obok srebra i bursztynu, najbardziej charakterystycznym polskim surowcem jubilerskim, występującym endemicznie jedynie w okolicach Sandomierza. Biżuterii towarzyszą pokazy naturalnych form krzemienia, rekonstrukcje przedmiotów pradziejowych, fotografie współczesne, obrazy i kolaże.

Wernisaż: 11 maja, godz. 18.30
Muzeum Miedzi (ul. Partyzantów 3)

PREZENTACJE 2011

Pokaz prac zakwalifikowanych do wystawy w 1. Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2011 organizowanym od 11 lat przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i warszawskie targi Złoto Srebro Czas.

Wernisaż: 11 maja, godz. 16.00
Galeria Gwarna (ul. Złotoryjska 30)

CZAS

Wystawa czterech absolwentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi: M. Bogusława, B. Chmielewskiego, F. Jackowskiego, M. Wysockiego

Wernisaż: 11 maja, godz. 17.30
Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38

AMBERIF DESIGN AWARD 2012 N:Joy

Prezentacja prac zakwalifikowanych do wystawy w międzynarodowym tematycznym konkursie na nowatorski projekt biżuterii z bursztynem, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

Wernisaż: 11 maja, godz. 16.00
Galeria Gwarna (ul. Złotoryjska 30)

HOLOWNIA

Wystawa prac nadesłanych na 21. MKSZ RYTUAŁ i niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Ekspozycja ta daje publiczności możliwość konfrontacji decyzji jurorów z własną opinią i oceną.

Wernisaż: 11 maja, godz. 17.00
Teatr Modrzejewskiej (Hol Starego Ratusza,Rynek 39)

SILVER MEETING Z RUSKIMI PIEROGAMI

Otwarta dyskusja o współczesnej sztuce złotniczej i designie połączona z promocją publikacji „SILVER MEETINGS. Współczesna biżuteria w Legnicy, 1979 – 2011”.

Wernisaż: 12 maja, godz. 12.00
Restauracja Ratuszowa (Rynek 39)

SILVER PUNK CONCERT

Koncert brytyjskiej grupy punkowej Scrotum Clamp

11 maja, godz. 20.00
Cafe Modjeska (Rynek 39)

Festiwal Sztuki Złotniczej SREBRO potrwa w Legnicy do 24 czerwca. Poszczególne wystawy będą następnie prezentowane m.in. w wybranych galeriach w kraju.

Więcej informacji:
Galeria Sztuki w Legnicy