Ministerstwa Kultury i Ekonomiki Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej oraz Kaliningradzkie Muzeum Bursztynu zaplanowały na połowę maja (11-13.05.2010) spotkanie wyjątkowo licznego grona badaczy i praktyków ze wszystkich krajów, prowadzących aktualnie ożywioną działalność w sferze wydobycia lub przetwórstwa bursztynu.

Program obrad wykracza znacznie poza tytułową Sambię a także samą problematykę wydobycia i obróbki. Planowane są referaty o złożach w całej bałtycko-dnieprowskiej bursztynodajnej prowincji geologicznej: Rosji, Polsce, Ukrainie, Białorusi i Litwie. Wiele uwagi poświęcono badaniom inkluzji roślinnych i zwierzęcych zarówno w bursztynie, jak i (porównawczo) w żywicach drzew współczesnych. Interesująco zapowiada się paleorekonstrucja ekosystemu na terenach dzisiejszego południowego wybrzeża Bałtyku w paleogenie, kiedy tworzyły się główne złoża sukcynitu.

Kolejnym działem tematycznym będzie rola bursztynu w kolekcjach muzealnych kilku krajów oraz w dziedzinie badań archeologicznych, a także w sztuce i kulturze masowej. Dużo miejsca organizatorzy przewidzieli na przedstawienie artystycznego i ludowego bursztynnictwa w Polsce.

Obrady plenarne sympozjum rozpoczną się jednak od tematów ekonomicznych i górniczych w tym perspektyw dalszej eksploatacji podstawowego dziś źródła surowca – złoża „Primorskiego” w Jantarnym. Wypowiadać się o tym będą ministrowie Obwodu Kaliningradzkiego i kierownictwo Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego.

Dołączam przekrój złoża bursztynu w Jantarnym na Sambii, skąd przez cały XX wiek i dziś wydobywa się ogromną większość surowca bursztynowego na zaopatrzenie całego rynku światowego. W kolejności eksploatowano wykop środkowy „старый участок” a następnie rejon nadmorski „Plażowy” i aż do dziś rejon „Primorskij” ukazany na rysunku po prawej stronie, według stanu odkrywki z końca lat 1970. – obecnie wykop jest zwielokrotniony.

Pełny program sympozjum jest dostępny w internecie: www.ambermuseum.ru po rosyjsku i angielsku.