plzh-CNenetdelvltnorues
Włoskimi barwami rozbłyśnie tegoroczne Europejskie Święto Bursztynu. Jego druga odsłona będzie miała miejsce nieco wcześniej niż w roku ubiegłym, a mianowicie w pierwszy weekend sierpnia. 10 lutego do Wielunia przybyła włoska delegacja, by omówić szczegóły współpracy.

Włosi, którzy gościli w naszym powiecie w roku ubiegłym, w kolejnej edycji bursztynowego święta postanowili aktywnie włączyć się w jego organizację. Do Wielunia przyjechali: Ganni Facchini – burmistrz jednej z gmin, jednocześnie szef historycznej grupy rekonstrukcyjnej, Saveiro Olivi z Urzędu Miejskiego z Fano oraz Paolo Gesumunno – przedstawiciel Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Spotkali się oni z wicestarostą Januszem Antczakiem (jednocześnie wiceprezesem Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy), Bogusławem Abramkiem – prezesem stowarzyszenia i dyrektorem Muzeum Ziemii Wieluńskiej, Sławomirem Świgoniem – wójtem Gminy Biała oraz Zbigniewem Krejem – Przewodniczącym Rady Gminy Biała.
Tematem spotkania były uzgodnienia dotyczące udziału Włochów w organizacji Europejskiego Święta Bursztynu. Zanim to jednak nastąpiło, Savero Olivi wręczył wójtowi Sławomirowi Świgoniowi zaproszenie na odbywający się co rok młodzieżowy turniej piłkarski do Fano. Z uprzejmości włoskich gospodarzy skorzysta grupa młodych piłkarzy z Gminy Biała, którzy wyjadą do Włoch na przełomie maja i czerwca.
Otwierając spotkanie, prezes Bogusław Abramek podkreślał, że celem Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy jest integracja kulturowa wszystkich krajów znajdujących się na starożytnym szlaku. W ciągu najbliższych 12 lat kolejne odsłony Europejskiego Święta Bursztynu będą nosiły znamiona poszczególnych państw.
W ubiegłym roku delegacja z Fano liczyła trzy osoby. W tym roku do Wielunia przyjedzie prawdopodobnie grupa około 60 osób. Zjadą legioniści, żołnierze oraz kucharze, którzy przygotują prawdziwe włoskie potrawy. Nie jest chyba tajemnicą, że wśród nich znajdzie się spaghetti. Ale to dopiero w sierpniu. Włoska grupa może się jeszcze powiększyć o 35 turystów z Rawenny, ale ustalenia na ten temat jeszcze trwają. W ciągu najbliższych tygodni wicestarosta Janusz Antczak uda się do Fano, by osobiście zaprosić tamtejsze władze do współorganizacji Europejskiego Święta Bursztynu w Wieluniu. Koszty imprezy to ponad 200 tys. zł. Już złożono stosowne wnioski do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie połowy tej sumy. 50 tys. dołoży Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Jak zapewnia wicestarosta Janusz Antczak, tegoroczne Europejskie Święto Bursztynu obchodzone będzie z jeszcze większym rozmachem. Atrakcją będą pojedynki legionistów i wyścigi rydwanów. Przeniesienie terminu imprezy na okres wakacyjny ma zachęcić turystów do uczestnictwa w tym niecodziennym święcie.


Więcej informacji:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.bursztynowyszlak.info

Na zdjęciu od lewej: Bogusław Abramek, Ganni Facchini, Saveiro Olivi, Janusz Antczak, Paolo Gesumunno