plzh-CNenetdelvltnorues

Umowę z firmą M-Invest, która wygrała przetarg na termomodernizację XIV-wiecznego obiektu, podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. „Dzisiejszy dzień to początek drogi. Chcielibyśmy, aby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie było gotowe za trzy, cztery lata” – powiedział Waldemar Ossowski.

Rozpoczęty w ten sposób pierwszy etap inwestycji na adaptację Wielkiego Młyna na Muzeum Bursztynu pochłonie 4,3 mln zł i potrwa do końca sierpnia 2019 r. Obejmie on m.in. wyburzenie istniejących ścian działowych wnętrz obiektu, istniejącej bocznej klatki schodowej oraz przyległego do niej szybu windowego ze zmianami konstrukcyjnymi fundamentów w tym rejonie, a także zastąpienie ich nowoprojektowaną klatką schodową i szybem windowym. Prace te zostaną sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jak będą wyglądały dalsze prace? Drugi etap prac – na które przetarg zostanie ogłoszony w przyszłym roku i jest uwarunkowany postępem prac – będzie związany z modernizacją energetyczną. Trzeci etap – adaptacja i aranżacja części budynku na potrzeby planowanej wystawy stałej wraz z przygotowaniem stosownej dokumentacji – jest na obecnym etapie realizacji projektu uzależniony od pozyskania środków z projektu Połączeni bursztynem złożonego do Programu Polska-Rosja 2014-2020 przez Muzeum Gdańska i Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie w ramach priorytetu współpracy transgranicznej w celu ochrony dziedzictwa historycznego, naturalnego i kulturowego. Projekt został złożony w lipcu br. i zostanie rozpatrzony najprawdopodobniej w styczniu przyszłego roku. Na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wyraził nadzieję na wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w adaptacji Wielkiego Młyna: „W Polsce znajdują się pieniądze na nowe muzea, często powielające już istniejącą problematykę. Mamy nadzieję, że nie zabraknie środków na Muzeum Bursztynu, które ma uniwersalny charakter”.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową ekspozycję Muzeum Bursztynu będzie można podziwiać już w 2021 roku. Na przestrzeni wystawienniczej liczącej 1100 m2 – a więc prawie czterokrotnie większej niż dotychczasowa w siedzibie Muzeum w Zespole Przedbramia – znajdzie się miejsce nie tylko na powiększoną ekspozycję dawnych i współczesnych wyrobów z bursztynu oraz okazów przyrodniczych, ale także na działalność edukacyjną obejmującą m.in. czytelnię z bogatym wyborem polskich i zagranicznych publikacji o tematyce bursztynowej, bursztynowy plac zabaw czy bursztynową manufakturę. Przede wszystkim jednak nowa siedziba będzie – w przeciwieństwie do obecnej – dostępna dla osób niepełnosprawnych i starszych dzięki zamontowaniu wind dowożących gości do atrakcji bursztynowych rozlokowanych na czterech piętrach. Gotycki Zespół Przedbramia już w momencie otwarcia Muzeum Bursztynu w 2006 r. uważany był za lokalizację przejściową. Wszystko wskazuje na to, że po 15 latach Muzeum doczeka się nowej, docelowej siedziby.


Polecamy: 

Nowe dziesięciolecie Muzeum Bursztynu – rozmowa z Waldemarem Ossowskim
Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie?