plzh-CNenetdelvltnorues
Producenci kosmetyków chętnie sięgają po bursztyn

„Wiele mówi się o właściwościach leczniczych bursztynu. Nasz zespół badawczy nie znalazł na to żadnych dowodów naukowych, postanowiliśmy więc zbadać bursztyn pod tym kątem” – tak prof. Ludwik Synoradzki rozpoczął wykład o aktywności biologicznej bursztynu na XVIII Spotkaniu badaczy bursztynu w Muzeum Ziemi PAN.

Specjaliści z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie już od 2010 r. prowadzą badania mające na celu pełną identyfikację składu chemicznego i struktury bursztynu bałtyckiego oraz opracowanie sposobów jego przetwarzania pod kątem stosowania w branży kosmetycznej. Przedmiotem ich badań stały się m.in. najczęściej przypisywane bursztynowi właściwości lecznicze i kosmetyczne. W ich wyniku udało się potwierdzić działanie nawilżające i przeciwgrzybiczne, natomiast nie potwierdzono właściwości rozświetlających i koloryzujących.

Do badań wykorzystano bursztynowe odpady pozostałe po obróbce w zakładach produkcyjnych. Stanowią one czasem nawet ponad 50 procent – i mogłyby być z powodzeniem wykorzystywane w branży kosmetycznej. Pod warunkiem jednak, że działanie kosmetyczne bursztynu zostałoby potwierdzone naukowo. „Warunkiem wykorzystania potencjału bursztynu w tej dziedzinie jest stworzenie rzetelnych podstaw naukowych aktywności biologicznej i pozytywnych właściwości bursztynu” – twierdzi prof. Synoradzki. Dotychczas udało się m.in. opracować różne metody analityczne, w tym oznaczania kwasu bursztynowego w bursztynie, oraz przetestować różne surowce bursztynowe.  „W badaniach koncentrowaliśmy się wprawdzie przede wszystkim na samych surowcach, ale wykazaliśmy także korzystne właściwości kompozycji kosmetycznych, gdzie interakcje między składnikami wspomagają ich działanie” – wyjaśnił Ludwik Synoradzki. Przebadano także dostępne na rynku ekstrakty bursztynowe, stosowane m.in. przez firmy kosmetyczne do produkcji kremów, maści, balsamów i peelingów – okazało się, że stężenie składników bursztynu jest w nich albo bardzo niskie, albo nie ma ich wcale.

Dotychczasowe wyniki badań są wielce obiecujące, dlatego został złożony wniosek na projekt badawczy „ Sukcynit”, którego celem jest zintensyfikowanie badań aktywności biologicznej surowców bursztynowych, doskonalenie metod badawczych oraz tworzenie nowych receptur kosmetycznych.