plzh-CNenetdelvltnorues
Poławiacze bursztynu

Na targach Amberif premierę będzie miała nowowydana książka autorstwa Eryka Popkiewicza „Pozyskiwanie bursztynu na Mierzei Wiślanej w świetle źródeł etnograficznych i historycznych”.

Książka składa się z opisu pozyskiwania bursztynu na przestrzeni dziejów, który uzupełniają stare mapy, ryciny, fotografie oraz zdjęcia z ostatnich lat ukazujące, jak dziś wygląda eksploatacja bursztynu. Trzon publikacji poświęcony jest technikom pozyskiwania bursztynu ze złóż morskich poprzez wyławianie kaszorkami, sieciami oraz przy pomocy pogłębiarek i nurków, jak również sposobom wyszukiwania bursztynu na brzegu morskim w czasie i po sztormach za pomocą kopaczek czy wideł pośród patyków i wodorostów zwanych potocznie na Mierzei Wiślanej śmieciami. Książka zawiera są również informacje o kopalnictwie bursztynu lądowym – szybowym, jak i współczesnym – hydrotechnicznym.

Publikacja została dofinansowana przez: Mikołajczyki Amber Tomasz Mikołajczyk, Muzeum Bursztynu w Krakowie, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Lokalną Organizację Turystyczną Jantarowe Wybrzeże w Stegnie, oraz organizatorów Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze.

Wydanie jest dwujęzyczne: angielsko-polskie, format A4, 100 ilustracji, oprawa miękka, 58 stron.
Wydawnictwo Adam Marszałek