plzh-CNenetdelvltnorues

Emocje wokół wydobycia bursztynu na Lubelszczyźnie nie gasną, choć tak naprawdę na obecnym etapie nie ma się czym emocjonować.  Nie wydobyto tam jeszcze ani jednej bryłki bursztynu.

Media znowu się nakręciły – bursztyn ewidentnie rozgrzewa ich emocje. W końcu to aż 10 tys. ton zalegających w dość dobrze udokumentowanym złożu w Górce Lubartowskiej. O tym, że jest ono dość duże i niezbyt głęboko zalega, wiadomo już od połowy lat 80. Ale dopiero teraz podjęto działania zmierzające do poszukiwania bursztynu. Do wydobycia, o ile w ogóle do tego dojdzie, jeszcze daleka droga. Tymczasem sam fakt złożenia wniosków o wydzierżawienie działek do urzędu marszałkowskiego w Lublinie stał się dla mediów podstawą do snucia fantastycznych wizji na temat rozwoju, jaki stanie się udziałem regionu po uruchomieniu wydobycia bursztynu. Nieco przedwcześnie, ponieważ w temacie wydobycia nie dzieje się obecnie… nic.

„Aktualnie rozpatrywane są wnioski dwóch firm, Amber Stones ze Straszyna i Ars Pool z Jasła, które starają się o wydzierżawienie gruntów na terenie gminy Niedźwiada i Ostrówek, gdzie wcześniej planowano budowę lotniska. Obie sprawy z przyczyn od nas niezależnych utknęły jednak w martwym punkcie” – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Lublinie.

Jest jeszcze firma Euro Investment City z Warszawy, której projekt geologiczny na poszukiwanie bursztynu został zaopiniowany pozytywnie przez wydział ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego w Lublinie. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpocznie ona prace na działkach wydzierżawionych od prywatnych właścicieli w Leszkowicach w gminie Ostrówek /powiat lubartowski – w sumie 15 ha, na których będą prowadzone wiercenia poszukiwawcze. O tym, czy firma będzie się ubiegała o koncesję na wydobycie, zadecyduje przede wszystkim wydajność 471 odwiertów.

Lubelszczyzna, poza udokumentowanym złożem w Górce Lubartowskiej, jest terenem bardzo słabo rozpoznanym. Złoże to jest szacowane na ok. 10 tys. ton bursztynu i zalega na głębokości średnio do 30 metrów, co daje duże perspektywy na jego wydobycie. Do tej pory nie podejmowano jednak prac poszukiwawczych ani wydobywczych ze względu na wysokie koszta takiego przedsięwzięcia. Obecnie, przy bardzo wysokich i stale rosnących cenach bursztynu,  poszukiwanie i wydobycie może okazać się opłacalne.