plzh-CNenetdelvltnorues

„Od dawna chciałem stworzyć w Krakowie takie miejsce, gdzie bursztyn będzie prezentowany w atrakcyjny, ale wielowymiarowy sposób. W naszych dotychczasowych działaniach skupialiśmy się przede wszystkim na prezentacji walorów estetycznych współczesnych wyrobów z tego kamienia, w Muzeum Bursztynu połączyliśmy je z walorami edukacyjnymi” – wyjaśnia jego pomysłodawca Tomasz Mikołajczyk.

Na świecie tego typu przedsięwzięć jest wiele, w Polsce to pierwsze tak profesjonalne prywatne Muzeum Bursztynu. Jego misją jest edukacja, a jednym z narzędzi jej realizacji jest wystawa Bursztyn – jego piękno i dzieje, przygotowana przez Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, pokazująca naturalną urodę bursztynu bałtyckiego, świadcząca o jego unikatowości i dostarczająca cennej wiedzy na temat powstawania i historii obróbki. Na szczególną uwagę zasługuje niecodzienna aranżacja: w gablotach obok siebie znajdują się naturalne formy tej skamieniałej żywicy zestawione z inspirującymi przykładami ich wykorzystania w sztuce współczesnej, czy też znaleziska archeologiczne z bursztynową biżuterią stylizowaną na dawną.
Pokazanie natury i historii bursztynu przez pryzmat współczesności daje zupełnie inną, tym ciekawszą perspektywę, czyniąc ten kamień interesującym także dla laika. Może teraz będzie łatwiej zrozumieć, dlaczego tylu ludzi na świecie uważa, że to właśnie bursztyn jest spośród wszystkich kamieni najpiękniejszy...?

W ramach misji edukacyjnej w Muzeum Bursztynu działa również Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze – jedynym w Krakowie i jednym z trzech wykorzystywanych w tym celu w całej Polsce – prowadzone są badania autentyczności tego kamienia. „Bursztyn jest bowiem na tyle ceniony i pożądany, że pojawiają się coraz trudniejsze do rozpoznania imitacje i modyfikacje. Już nie wystarczy przysłowiowe szkiełko i oko, do sprawdzania autentyczności bursztynu potrzebna jest zaawansowana technologia. I my taką dysponujemy” – wyjaśnia Tomasz Mikołajczyk.

W samym sercu Krakowa na powierzchni ponad 250 m2 powstała nowoczesna Bursztynowa Komnata. W jej eleganckich wnętrzach eksponaty muzealne opowiadają fascynującą historię bursztynu, a w sklepie muzealnym miesza się tradycja z nowoczesnością – od klasycznych bursztynowych korali, poprzez zachwycająco kobiece naszyjniki czy bransolety, po unikatowe rzeźby i przedmioty użytkowe. Wytchnienie utrudzeni wędrówką po Muzeum miłośnicy bursztynu znajdą w kawiarnianym ogródku przy pysznej kawie i bursztynowej lekturze.

Muzeum Bursztynu
ul.
św. Jana 2
31-017 Kraków
tel. +48 513 511 512, 601 824 646
czynne codziennie w godzinach 9-21

wstęp bezpłatny
www.ambermuseum.eu