plzh-CNenetdelvltnorues
Solifuga jest nowym, wyjątkowym eksponatem w Muzeum Bursztynu

Od 22 marca stała ekspozycja „Bursztyn w przyrodzie” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku powiększy się o unikatową inkluzję solifugi w bursztynie bałtyckim. To jedyny taki okaz w zbiorach muzealnych na świecie.

Najnowszym okazem w przyrodniczej kolekcji Muzeum Bursztynu jest inkluzja solifugi (Arachnida Solifugae) w bursztynie. Jest jedyną znaną formą dojrzałą solifugi zachowaną w bursztynie i drugą znaną na świecie. W zbiorach światowych muzeów nie znajdziemy takiego okazu – jedyny dotychczas znany egzemplarz znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera z Niemiec.

Współcześnie solifugi są spotykane w klimacie tropikalnym, wyróżnia się 12 rodzin, wśród których znane jest blisko tysiąc gatunków.  Wielkość solifug waha się  między 0,6 a 6 cm. Formą przypominają pająki, lecz różnią się od nich budową szczękoczułek. W odróżnieniu od większości pająków nie są jadowite. Potrafią biegać z prędkością 15 km/h i skakać 1m wzwyż, przez co zostały nazwane potocznie wind scorpions lub dzięki lekko garbatej sylwetce – camel scorpions. Są bardzo sprawnymi drapieżnikami, polują nawet na ofiary większe od siebie.

Inkluzje w bursztynie bałtyckim powstały około 40 mln lat temu w eocenie w subtropikalnym lesie bursztynowym z obficie żywicujących sosen Pinus succinifera znajdujących się na mitycznym lądzie Fenno-Sarmacji (tereny obecnej Skandynawii). Do bardzo rzadkich inkluzji wśród pajęczaków zaliczane są skorpiony i solifugi – są to unikaty: dotychczas znanych jest 9 okazów skorpionów i 2 solifugi. Pierwsza została opisana i oznaczona w 2004 roku przez Jasona Dunlopa, Kuratora Katedry Pajęczaków i Wijów Muzeum Naturalnego przy Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Drugim okazem jest okaz zakupiony do zbiorów Muzeum Bursztynu, sfinansowany ze środków Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.  Jest to, po inkluzji „Jaszczurki Gierłowskiej”, drugi zakup sfinansowany przez Fundację Kronenberga dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku.