plzh-CNenetdelvltnorues
Część przemycanego bursztynu to duże bryłki

Funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Medyce udaremnili w piątek 3 grudnia przemyt niespełna 90 kg bursztynu. Szacuje się, że wartość zatrzymanego surowca może sięgnąć nawet 90 tys. zł.

Podczas rutynowej kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce celnicy znaleźli w samochodzie 53-letniego obywatela Litwy ukryty surowiec bursztynowy. Wstępne szacunki dokonane na podstawie wcześniejszych tego typu przypadków oraz oceny wagowej i konsultacji ze znawcą bursztynu na podstawie zdjęć mówią o wartości ok. 90 tys. zł.

Jak poinformował amber.com.pl dyrektor Referatu Dochodzeniowo-Śledczego w Przemyślu Tomasz Knot, zostało wszczęte postępowanie karno-skarbowe przeciwko zatrzymanemu obywatelowi Litwy. Przemycany bursztyn zostanie wyceniony przez biegłego rzeczoznawcę – fakt, że są tam dość duże bryły może jeszcze dodatkowo podnieść jego wartość. Czy sprawa zostanie przekazana do sądu, zależy od wniosków z postępowania przygotowawczego. Karą dla przemytnika będzie najprawdopodobniej wysoka grzywna.