plzh-CNenetdelvltnorues
Blisko 200 tysięcy złotych wydało Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta na realizację projektu „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” w I połowie 2009 roku.

Połowa roku już za nami. W urzędach to czas pierwszych sprawozdań z działalności. To samo dotyczy stanowiska koordynatora ds. bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska. Portal WWW.amber.com.pl poprosił Roberta Pytlosa pełniącego tę funkcję w Biurze Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska o podsumowanie minionych 6 miesięcy.

Wsparcie dla targów Amberif

Nie byłoby stolicy bursztynu bez rozwoju największych na świecie targów bursztynu Amberif. Dlatego co roku Prezydent Gdańska funduje główną nagrodę w międzynarodowym konkursie wzorniczym Amberif Design Award. W 2009 roku Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta współorganizowało Galę Mody i Bursztynu, która poprowadził znany polski aktor Mirosław Baka i wyreżyserowali Alicja Gruca i Robert Florczak, znani trójmiejscy performerzy. Przy okazji targów zorganizowano także wspólnie z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczna wizytę studyjną „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” dla 10 dziennikarzy z Francji i Stanów Zjednoczonych. Efektem tego przedsięwzięcia było kilka publikacji w popularnych francuskich pismach turystycznych i dziennikach regionalnych oraz na łamach portali kobiecych, a jedna z uczestniczek – Francoise Prerier przygotowała cztery prezentacje na temat właściwości bursztynu i europejskiego szlaku bursztynowego w ramach 46 targów minerałów, które odbyły się w dniach 25–28 czerwca 2009 roku w Saint-Marie aux Mines we Francji.

Promocja oryginalnego wzornictwa biżuterii z bursztynem

Jednym z podstawowych założeń projektu „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” jest promocja prestiżowej marki biżuterii z bursztynem. Historia budowania znanych światowych marek jubilerskich uczy, że można ten cel osiągnąć przede wszystkim stawiając na oryginalne wzornictwo i kunszt złotniczy. Dlatego co roku Prezydent Miast Gdańska funduje główną nagrodę w międzynarodowym konkursie wzorniczym Amberif Design Award . Władze miasta organizują konkurs na gdańskie prezenty dyplomatyczne z bursztynem, wspierają działalność Pracowni Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz publikacje prezentujące biżuterię artystyczną, np. album „Top Amber”, katalogi „Czas bursztynu, Czas srebra” i „Nasz bursztyn”, a znane osoby odwiedzające Gdańsk otrzymują ozdoby z bursztynem, pochodzące z renomowanych pracowni projektantów biżuterii artystycznej: w tym roku bursztynowe ozdoby otrzymały Lura i Kylie MInogue.

Międzynarodowe warsztaty bursztynnicze

W maju 2009 roku władze miasta wspólnie z Galerią Sztuki w Legnicy oraz Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu (KIG Bursztynu) zorganizowało w Gdańsku międzynarodowe warsztaty bursztynnicze, w których wzięło udział 4 znanych projektantów biżuterii z Australii, Holandii i Niemiec. Feliciti Peters, Andrea Wagner, Ulrike Strempel i Gisbert Stach przez 5 dni pracowali w jednym z gdańskich warsztatów bursztynniczych, a ich prace można do końca lata oglądać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Popularyzacja wiedzy o bursztynie

Przy Prezydencie Miasta Gdańska działa Światowa Rada Bursztynu oraz zespół konsultacyjny klastra Gdańska Delta Bursztynu. W maju tego roku w ramach Święta Miasta wspólnie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich oraz Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną zorganizowano I Forum Miast Szlaku Bursztynowego, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów z całej Polski oraz posiedzenie Światowej Rady Bursztynu, któremu towarzyszyły kolorowa publikacja i otwarte seminarium dla publiczności na temat konserwacji zabytkowych dzieł sztuki z bursztynu. Władze miasta Gdańska popularyzują wiedzę o bursztynie, wspierając finansowo i organizacyjnie:
– wystawy, np. „Nasz Bursztyn”, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych,
– publikacje, np. „ Rola Gdańska w badaniu inkluzji bursztynowych”,
– lekcje o bursztynie, harcerskie gry terenowe „Gdańsk – Światową Radą Bursztynu” oraz konkurs „Szkoła na bursztynowym szlaku”,
- gdańskie eliminacje do Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, w tym zorganizowane po raz pierwszy Gdańskie Zawody w poszukiwaniu bursztynu.

Norma na bursztyn i certyfikacja

Od kilkunastu miesięcy władze miasta wspólnie ze środowiskiem skupionym wokół Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu kontynuowały prace konsultacyjne związane z tzw. kartą nowego tematu: norma na bursztyn, zgłoszoną przez Izbę przy współpracy z koordynatorem ds. bursztynu
w Polskim Komitecie Normalizacji (PKN) i Europejskim Komitecie Normalizacji. W maju 2009 roku Jolanta Kochańska, wiceprezes PKN poinformowała władze miasta Gdańska, że wyżej wymienione konsultacje zostały zakończone pomyślnie i Zbigniew Strzelczyk, prezes Izby jako osoba zgłaszająca kartę nowego tematu, może przystąpić do formowania zespołu roboczego, który zajmie się opracowywaniem normy na bursztyn. Władze miasta zleciły także rekomendowanym przez PKN specjalistom przygotowanie pełnej dokumentacji i procedur niezbędnych do powstania w Gdańsku jednostki certyfikującej bursztyn i firmy produkujące bursztynową biżuterię.


Podpisy do zdjęć:
Władze miasta Gdańska w ubiegłym półroczu finansowały I Forum Miast Szlaku Bursztynowego, posiedzenie Światowej Rady Bursztynu, ale także zawody w poszukiwaniu bursztynu.