Organizowany od 1995 roku konkurs projektowy Mercurius Gedanensis doczekał się nowej odsłony pod nazwą Amberif Selection – jego celem jest niezmiennie poszukiwanie najlepiej zaprojektowanych i mistrzowsko wykonanych produktów oraz ciągłe inspirowanie autorów do poszukiwania ponadstandardowych rozwiązań użytkowych, technologicznych i stylistycznych.
Dedykowany wystawcom konkurs od tego roku ma nie tylko nagradzać najlepsze prace eksponujące wyjątkowość bursztynu, tradycyjne rzemiosło, perfekcyjne wykonanie oraz autorską sztukę złotniczą, ale też będzie się wiązał z mocną i konsekwentną promocją zwycięzców poprzez globalne kampanie reklamowe targów. Czyje prace zobaczymy na materiałach reklamujących Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif 20201?
NAC Amber i CHILLI Ireneusz Glaza – to właśnie ich prace zostały uznane za najlepsze spośród 50 zgłoszonych do tegorocznego konkursu. Tak zdecydowało jury w składzie Stanisław Krzysztof Jacobson – ekspert biżuterii, kurator konkursu; Dariusz Latoszek – przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju; Anna Sado – redaktorka Bursztynowego Portalu amber.com.pl oraz Marcin Tymiński – projektant biżuterii, przewodniczący jury. Przyznali oni następujące nagrody:
- GRAND PRIX Ministra Rozwoju dla NAC Amber za naszyjnik „Nature is treasure” wykonany ze srebra pozłacanego, bursztynu bałtyckiego i cyrkonii autorstwa Marcina Wesołowskiego
Wyjątkowe piękno bursztynu wymaga doskonałej oprawy – precyzyjnie wykonanej i perfekcyjnie skomponowanej
- Nagroda Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich SA dla CHILLI za wisior „Dark Shadow” wykonany ze srebra rodowanego na ciemno, bursztynu bałtyckiego i cyrkonii autorstwa Ireneusza Glazy
Bursztyn w nowoczesnej formie – technicznie doskonałej, czystej i nowoczesnej
Wyróżnienia w kategorii DESIGN powędrowały do Sławy Tchórzewskiej za broszę „Galactic” wykonaną z włóknin do budowy szybowców, bursztynu bałtyckiego i silikonu oraz do ART7 za naszyjnik „Seven” autorstwa Wojciecha Kalandyka wykonany z bursztynu bałtyckiego, srebra pozłacanego, spineli i brylantów. W kategorii MISTRZOSTWO JUBILERSKIE otrzymali je S&A Jewellery Design za wisior „TalisMen” wykonany z bursztynu bałtyckiego, diamentu i srebra złoconego autorstwa Piotra Frankowskiego /Studio Projektowe S&A/ oraz A2 Jewellery za komplet biżuterii „Futura” autorstwa Ryszarda Węsierskiego wykonany z białego bursztynu bałtyckiego i złota.
- NAC Amber - naszyjnik „Nature is treasure” NAC Amber - naszyjnik „Nature is treasure”
- CHILLI - wisior „Dark Shadow” CHILLI - wisior „Dark Shadow”
- A2 Jewellery - komplet biżuterii "Futura" A2 Jewellery - komplet biżuterii "Futura"
- ART7 - naszyjnik „Seven” ART7 - naszyjnik „Seven”
- S&A Jewellery Design - wisior „TalisMen” S&A Jewellery Design - wisior „TalisMen”
- Sławy Tchórzewskiej - brosza „Galactic” Sławy Tchórzewskiej - brosza „Galactic”
https://amber.com.pl/aktualnosci/129-konkursy/3393-amberif-selection-mistrzowska-bizuteria-z-bursztynem#sigProIdc9ce9b3f94
Jury z satysfakcją podkreśliło, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki – wiele prac wyróżniało się zarówno perfekcyjnym wykonaniem, jak i nowatorskim wzornictwem, co wpłynęło na trudność jasnego rozgraniczenia między kategoriami „design” i „mistrzostwo jubilerskie”. Jury wyraziło także nadzieję, że tegoroczna zmiana formuły konkursu również w kolejnych edycjach zachęci uczestników do tworzenia prac wyróżniających się wysoką jakością wzornictwa i wykonania, które – w sposób efektowny i efektywny – przyczynią się do promocji bursztynu bałtyckiego i Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu na całym świecie.
Celem konkursu jest poszukiwanie najlepiej zaprojektowanych i mistrzowsko wykonanych produktów oraz ciągłe inspirowanie autorów do poszukiwania ponadstandardowych rozwiązań użytkowych, technologicznych i stylistycznych. W dotychczasowej historii konkursu pojawiały się produkty, które stały się ikonami branży jubilerskiej i bursztynniczej w Polsce i na świecie, m.in.: Art7, S&A Jewellery Design, A2 Jewellery, Marek Mikicki, Jarosław Westermark, Marcin Tymiński, Paweł Kaczyński.
Polecamy:
Pokazuję, na co mnie stać – rozmowa z Ireneuszem Glazą
Kradzież praw autorskich jest przestępstwem – rozmowa z Marcinem Wesołowskim