Tak brzmi temat 24. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award, którego celem jest promocja bursztynu jako źródła wyrazu artystycznego, zaś przedmiotem – zaprojektowanie autorskiej biżuterii artystycznej z bursztynem.

Piękno jest również dla oczu, ale przede wszystkim tworzy ono i stabilizuje naszą tożsamość. Za piękne uważamy osoby charyzmatyczne, podobnie jak z chęcią przyjmujemy piękno przedmiotu, jeśli niesie za sobą historię. Nasze dążenie do piękna jest w rzeczywistości dążeniem do życia. Doceniamy więc takie piękno, które trwa dłużej niż chwilę i uwodzi nas ku życiu. Bursztyn emanuje tym szczególnym rodzajem piękna. Szerokim wachlarzem naturalnych barw podkreśla on piękno i tożsamość osoby go noszącej. Naturalne inkluzje i drobne spękania bursztynu opowiadają o życiu wykraczającym poza doskonałość. W ramach konkursu Amberif Design Award poszukujemy biżuterii z bursztynem będącej komentarzem do ostatecznego piękna.

                                                             Barbara Schmidt, kuratorka konkursu

„Obserwując świat, zastanawiam się, co by zmotywowało projektantów do przemyśleń i wykonania pracy? Jaki temat miałby szansę ‘połączyć’ twórców z różnych zakątków świata? (…)staram się znaleźć temat, który pokazywałby relację biżuterii z właścicielem, ale też przemówił do uczestników – zarówno tych z zagranicy, bo ich świeże inspiracje są dla bursztynu bezcenne, jak i do tych z Polski, by chcieli cały czas na nowo interpretować swoją wyjątkową tradycję” – powiedziała Barbara Schmidt w wywiadzie dla amber.com.pl z 2018 r.

Polecamy: Poczuć bursztyn – rozmowa z Barbarą Schmidt

Na ile „Uniwersalne piękno” okaże się uniwersalnym tematem i przemówi do twórców z różnych zakątków świata, okaże się w lutym 2020 roku po posiedzeniu międzynarodowego jury, w którym zasiądą m.in. Melanie Isverding – profesor Katedry Projektowania Biżuterii na Wydziale Wzornictwa w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych i Sztuki w Hildesheim (Niemcy); Gisbert Stach – artysta, zwycięzca Amberif Design Award 2011 (Niemcy); Marta Hryc – artystka, projektantka, absolwentka ASP w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa; Ewa Rachoń – wieloletni komisarz targów bursztynu Amberif i Ambermart. Przy ocenie prac jury weźmie pod uwagę przede wszystkim autorską interpretację tematu, wartości funkcjonalne i stylistyczne projektów oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu. Główną Nagrodą w konkursie jest Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w wysokości 10.000 PLN.

Polecamy: Bursztyn to fascynujące misterium – rozmowa z Gisbertem Stachem

Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych twórców. Zgłoszone prace muszą być wykonane przy użyciu wyłącznie naturalnego bursztynu, w formie prezentacji 2-D projektu w dowolnej technice graficznej: rysunku, renderingu, wizualizacji albo fotografii gotowego prototypu lub modelu na planszy o rozmiarach 30x30 cm. Organizator – Międzynarodowe Targi Gdańskie SA – czeka na zgłoszenia do dnia 12.02.2020. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone tradycyjnie w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku w marcu 2020 r. 


Polecamy:
Amberif Design Award

Więcej informacji: www.amberif.pl