24 kwietnia w World Trade Center w Mumbaju (Nothern Hall) zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Designed in Poland”, na którą składa się kilkadziesiąt wyrobów polskich firm i projektantów.

Premiera tej wystawy, która w dniach 24-27 kwietnia będzie prezentowana w Indiach, miała miejsce w 2005 roku w Berlinie. Jej organizatorem jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z placówkami dyplomatycznymi RP w poszczególnych krajach, w których jest ona pokazywana: po sukcesie wystawy berlińskiej mogli ją obejrzeć także mieszkańcy Hamburga, Helsinek i New Delhi. Zainteresowanie polskim wzornictwem w Indiach było tak duże, że organizatorzy zdecydowali o pokazaniu tej wystawy w tym kraju po raz drugi. Celem jest promocja polskiego wzornictwa i wysokich technologii, ale w nieco odmienny niż dotychczas sposób: jej twórcom zależało na zaskoczeniu odbiorców zagranicznych. Udało się to dzięki odpowiedniemu doborowi ekspozycji – sztandarowych wyrobów zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce przez firmy i designerów, którzy mają potencjał eksportowy, są laureatami konkursów krajowych i zagranicznych oraz specjalizują się w konkretnych dziedzinach.
Do udziału w wystawie zaproszono m.in. takie uznane już firmy jak Gerlach, Krosno SA, Jedwab Polski, Nalewki Staropolskie, a także 21 projektantów biżuterii – w tym biżuterii bursztynowej: m.in. Dorotę Kos, Paulinę Binek, Mariusza Gliwińskiego (Ambermoda), Pawła Kaczyńskiego, Marcina Zaremskiego i Marcina Tymińskiego. Od dwóch lat obsada jest raczej niezmienna, natomiast zmienna – ponieważ stale uaktualniana – jest przygotowywana ekspozycja. Każda wystawa ma też nieco odmienny charakter, własną specyfikę i zaskakuje odbiorcę czymś innym: w Berlinie oryginalny pokaz bursztynowej kolekcji AMBERMODY pt. „Chopiniana”, w Hamburgu był to jacht oraz meble biurowe, a w Helsinkach prezentacja sukien i biżuterii Forget-me-Not, a także szkło artystyczne. W czasie uroczystego otwarcia zazwyczaj mają miejsce artystyczne pokazy bursztynowej kolekcji Danuty i Mariusza Gliwińskich oraz strojów zaprojektowanych przez Michała Starosta.
Organizowanym edycjom wystawy towarzyszą seminaria gospodarcze, w których uczestniczą zaproszeni goście, wśród nich lokalni przedsiębiorcy zainteresowani importem polskich produktów, przedstawiciele biznesu rozważający możliwość inwestycji w Polsce, jak również wystawcy – producenci i projektanci.
Kolejna po Mumbaju wystawa „Designed in Poland” planowana jest na czerwiec br. w Berlinie, a jesienią w Kolonii. Zainteresowanie zgłosiły już także ambasady polskie w wielu krajach na całym świecie.

Zdjęcia: PAIiIZ