plzh-CNenetdelvltnorues
Pierścionek Jacka Ostrowskiego - zwycięzca konkursu na najciekawszy wyrób wystawy "Designed in Poland"

Jacek Ostrowski, Paweł Kaczyński, Danka Czapnik i Ewa Rudowska – prace tych artystów uzyskały najwięcej głosów w konkursie publiczności na kolejnej edycji wystawy „Designed in Poland” w Budapeszcie.

Wernisaż „Designed in Poland” w Budapeszcie odbył się w salach Węgierskiego Muzeum Sztuki Użytkowej 29 września 2011 roku. Wystawa, która odbyła się w ramach Polish Design Week i trwającego w tym samym czasie węgierskiego Design Het, trwała 10 dni i obejrzało ją ok. 2 tys. osób. Zobaczyli oni ponad 100 eksponatów zaprojektowanych w Polsce przez blisko 60 firm i twórców indywidualnych. Wśród zgromadzonych produktów znalazły się m.in. szkło artystyczne i przemysłowe, wyroby z bursztynu i czarnego dębu, artykuły wyposażenia wnętrz oraz codziennego użytku i wiele innych. Prezentacji towarzyszył nowoczesny 10-minutowy film edukacyjny o powstaniu bursztynu w języku węgierskim. Tradycyjnie już zwiedzający mogli głosować na najlepszy ich zdaniem wyrób: zwyciężyła biżuteria autorstwa trojga znanych projektantów: Jacka Ostrowskiego, Pawła Kaczyńskiego i Danki Czapnik (2. miejsce ex aequo) i Ewy Rudowskiej. W czasie wernisażu odbyły się dwa pokazy – jeden dla zaproszonych gości, drugi dla tłumnie zgromadzonej publiczności. Pokaz mody Natalii Pavluchenko i biżuterii Mariusza Gliwińskiego (Ambermoda) zatytułowany „Urban Fusion”. został poprzedzony widowiskiem przygotowanym przez znanego projektanta mody Michała Starosta z udziałem pianistki Leny Ledoff (repertuar Chopin-Komeda-Chopin) i solistki baletu Teatru Narodowego Natalii Marii Wojciechowskiej.

Wystawa polskich produktów i wzornictwa przemysłowego „Designed in Poland” jest organizowana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych od kilku lat i niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem. Pierwsza edycja miała miejsce jesienią 2005 roku w Berlinie, kolejne odbyły się w  Hamburgu, Helsinkach i New Delhi, rok później w Mumbaju, Monachium i Genewie, następnie w Kopenhadze, Madrycie, Karlowych Warach, Astanie i Mińsku. W ubiegłym roku wystawa odwiedziła Lipsk i Wiedeń, promując polską myśl wzorniczą. Podobnie jak i poprzednie edycje, tak i tę poprzedziła kampania informacyjna prowadzona za pomocą ulotek i plakatów oraz banerów i informacji publikowanych na stronach internetowych organizatorów po stronie polskiej i węgierskiej.  

Kolejna wystawa z tego cyklu jest planowana w Barcelonie w dniach 1-18.12.2011 w sali wystawowej Naczelnego Zarządu Dziedzictwa Kultury Autonomicznego Rządu Katalonii – Generalitat.