Właśnie ukazał się drugi tom książki z wywiadami z polskimi artystami złotnikami snującymi ciekawe opowieści dające obraz najnowszej historii polskiej sztuki złotniczej. Książce towarzyszy wystawa ich prac, które powstały na różnych etapach ich zawodowej kariery.

Publikacja jest kontynuacją projektu, który zadebiutował w 2019 r. z inicjatywy Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, założycielki Galerii YES. Rozmowy z artystami prowadziła Agnieszka Jankowiak, a swoje pracownie otworzyli przed nią: Grzegorz Błażko, Bogumił Bytomski, Elżbieta Held i Marek Nowaczyk, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Małgorzata Kalińska, Jarosław Kolec, Tomasz Stajszczak, Andrzej Szadkowski, Alicja i Jakub Wyganowscy oraz Tomasz Zaremski.


„Po entuzjastycznym przyjęciu pierwszej części książki „Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii” pewnym było, że kontynuacja projektu będzie musiała się wydarzyć. I tak oto mamy przyjemność oddać w Państwa ręce kolejny tom snutych niespiesznie historii o sztuce biżuterii i jej twórcach. Wiele w nich autorefleksji na temat procesów twórczych, ale i źródeł inspiracji i życiowych doświadczeń. Z lektury wywiadów dowiadujemy się, jak po raz pierwszy zasiedli do stołu złotniczego i co z tego wynikło. Jak się okazuje, najważniejszą rolę w ich życiorysach odgrywali ludzie – ci życzliwi i pomocni, ale również stawiający wymagania i udzielający dotkliwych lekcji życia” – mówi Ilona Rosiak-Łukaszewicz, dyrektorka Galerii YES.

Uwiecznione przez Agnieszkę Jankowiak opowieści artystów są subiektywnym zapisem wydarzeń kilku ostatnich dekad i idealnym uzupełnieniem naukowych podsumowań tego okresu na polskiej scenie złotniczej. To także wyjątkowa (bo jest ich niezmiernie mało) okazja do przedstawienia drogi zawodowej oraz artystycznych dokonań wielu polskich artystów, którzy wnieśli cenny wkład w rozwój polskiej sztuki złotniczej – wysoko cenionej zagranicą, mało znanej i przez to niedocenianej w Polsce.

Książkę kupisz TUTAJ

Premiera książki „Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii” 11 czerwca w poznańskiej Galerii YES była jednocześnie wernisażem wystawy „Autorefleksje”, w ramach której prezentowanych jest 50 obiektów stworzonych przez artystów udzielających wywiadów. Pokazują one indywidualne rysy ich twórczości, jak również podejście do biżuterii jako przedmiotu zdobniczego mającego do spełnienia określone funkcje – nie tylko estetyczne czy użytkowe, ale także jako narzędzie do przekazania określonego komunikatu. Wszystkie prace należą do Marii Magdaleny Kwiatkiewicz i stanowią istotną część gromadzonej przez nią Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej.

Wystawa „Autorefleksje”
Galeria YES
11 czerwca – 27 sierpnia 2022
wstęp tradycyjnie bezpłatny