Pierwszy wernisaż wystawy tej kolekcji miał miejsce 18 września br. w Galerii YES w Poznaniu, drugi odbędzie się 3 października w czasie targów Złoto Srebro Czas w Warszawie.

Jest to kolekcja niewątpliwie wyjątkowa, ponieważ jedyna prywatna poświęcona temu tematowi. Magdalena Kwiatkiewicz, współwłaścicielka firmy YES Biżuteria i pomysłodawczyni Galerii YES, od 10 lat gromadzi najciekawsze jej zdaniem przykłady współczesnej sztuki złotniczej. Obecnie w jej zbiorach znajdują się prace ponad 100 artystów, m.in. Jacka Byczewskiego, Jana Suchodolskiego, Pawła Kaczyńskiego, Jarosława Westermarka, Andrzeja Bossa, Marcina i Łukasza Zaremskich, Dariusza Zarańskiego.

Prezentowana po raz pierwszy kolekcja ma charakter otwarty i znajdują się w niej prace, które szczególnie urzekły właścicielkę, zostały nagrodzone na ważniejszych konkursach jubilerskich i złotniczych, jak również zostały specjalnie zamówione. Najstarsza z nich powstała w 1974 roku. Cały zbiór – w sumie ponad 200 prac, jednak nie wszystkie będą prezentowane na wystawie – ma odzwierciedlać aktualną kondycję współczesnej polskiej sztuki złotniczej.
Magdalena Kwiatkiewicz zapowiada, że to nie koniec jej złotniczej pasji – w kolejnych działaniach skupi się także na poszukiwaniu wartościowej artystycznie biżuterii z lat wcześniejszych.

Wystawa zatytułowana „Kolekcja współczesnej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz” będzie prezentowana do końca października br. w Galerii YES w Poznaniu. Jej drugi wernisaż odbędzie się podczas targów Złoto Srebro Czas w Warszawie 3. października o godz. 12 (hala wystawiennicza, stoisko nr 44). 

Na zdjęciu: Bransoleta autorstwa Andrzeja Bossa - srebro i bursztyn. Fot. Galeria YES