plzh-CNenetdelvltnorues

Wystartował 41. Legnicki Festiwal SREBRO – jeden z największych w Europie przeglądów dokonań czołowych autorów współczesnej biżuterii artystycznej. Wystawy oraz kulminacja wraz z ogłoszeniem wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?” będzie transmitowana online.

Festiwal, który w ubiegłym roku został odwołany z powodu pandemii, w tym roku został zaplanowany w formule hybrydowej. – Wszystkie wystawy są dostępne online i można je zwiedzać za pośrednictwem filmów z oprowadzaniami kuratorskimi, sesji zdjęciowych oraz katalogów wystaw dostępnych do pobrania na stronie internetowej wydarzenia. Zachęcamy do śledzenia strony silver.legnica.eu oraz profili Galerii w mediach społecznościowych – zaprasza Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy, organizatora wydarzenia.

Online – w dniach 28-29 maja – będzie transmitowana również kulminacja Festiwalu wraz z ogłoszeniem wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Laureaci konkursu zostali wyłonieni przez międzynarodowe jury spośród 186 artystów z 35 krajów, którzy jeszcze w ubiegłym roku nadesłali prace na zachęcający do artystycznych refleksji nad kondycją współczesnego człowieka temat „Wciąż człowiek?”.

SREBRO 2021: Wciąż człowiek?

Sztuka złotnicza online i stacjonarnie

Na tegoroczną odsłonę Legnickiego Festiwalu SREBRO składa się 14 prezentacji biżuterii autorstwa ponad 500 artystów, m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin. W ramach cyklu Sylwetki Twórców zostanie zaprezentowany przekrojowy przegląd prac prof. Andrzeja Szadkowskiego, wieloletniego wykładowcy w Katedrze Biżuterii Wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, Marion Delarue, która podejmuje problem iluzji, imitacji i stanu przemiany, oraz Delphine Perrache znanej z fascynacji przestrzennością i architektonicznymi, trójwymiarowymi kompozycjami. W dedykowanym młodym twórcom kształcącym się na kierunkach artystycznych i projektowych cyklu Srebrne Szkoły zostaną zaprezentowane prace studentów Pracowni Metalu i Biżuterii S+M+L_XL (Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie) pod kierunkiem prof. Karola Weisslechnera oraz Wydziału Biżuterii i Metalu na Akademii Sztuk Pięknych (Uniwersytet w Szanghaju) prowadzonego przez prof. Shannon Guo. Z kolei w cyklu Debiuty zadebiutują w Legnicy Luiza Mężyńska i Justyna Kowalczyk – niedawne absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Retrospektywnego spojrzenia na polską biżuterię artystyczną lat ’80 i ’90 dostarczy nam ekspozycja Handmade 2. Polska sztuka srebra 1979-1999 prezentująca zbiory złotnicze Muzeum Miedzi w Legnicy – współorganizatora wystawy. Kolejny punkt programu stanowi szósta odsłona międzynarodowego projektu Extranalities, którego idea polega na stworzeniu biżuterii w oparciu o przedmioty otrzymane od pozostałych członków przedsięwzięcia, pod hasłem Mechanorganic. Uczestniczyć w niej będą inicjatorzy Herman Hermsen i Timothy Information Limited oraz zaproszeni artyści: Peter Vermandere, Felieke van der Leest, Sofia Björkman, Denise Reytan oraz Sara Gackowska.

W programie Festiwalu znalazły się także wystawy pokonkursowe: PREZENTACJE 2019 Protezeusze zorganizowana przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, AMBERIF DESIGN AWARD 2020 Ostateczne piękno – rozstrzygnięty”, która rokrocznie ma swoją premierę na Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii Amberif w Gdańsku, oraz SURVEILLANCE JEWELLERY zorganizowana przez Międzynarodowe Bałtyckie Targi Jubilerskie w Wilnie w 2021 r.

Legnicki Festiwal SREBRO
kulminacja online: 28-29 maja 2021
http://silver.legnica.eu/
Facebook
Instagram