plzh-CNenetdelvltnorues

Niespełna 100 prac polskich twórców powstałych na przestrzeni ostatniej dekady zachwyca i promuje Polskę na wystawie współczesnej polskiej biżuterii z bursztynem „Simply beautiful” w Polskim Instytucie w Bratysławie.

„Również w Słowacji bursztyn postrzegany jest stereotypowo. Tym bardziej więc zależało nam na tym, by ta wystawa udowodniła, że może on być – i jest – atrakcyjnym materiałem dla twórców biżuterii autorskiej. Biżuterii, która nie tylko jest gwarancją dobrego stylu, ale też zawiera w sobie cząstkę osobowości twórcy” – wyjaśniła Monika Szpatowicz, kuratorka wystawy. Dowód ten został przeprowadzony na starannie wyselekcjonowanej biżuterii twórców reprezentujących różne pokolenia: od nestorów, czyli m.in. Alicję i Jakuba Wyganowskich, Tomasza Stajszczaka czy Andrzeja Bielaka, poprzez pokolenie średnie reprezentowane przez Marcina Tymińskiego czy Jolantę i Andrzeja Kupniewskich, po młodych twórców, takich jak Małgorzata Podgórska oraz Kinga Sulej. Prezentowane prace powstały na przestrzeni ostatnich 10 lat, część z nich została wykonana na wystawy takie jak „STFZ – ECO” , „Nasz bursztyn” oraz "Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja". Atrakcyjnym uzupełnieniem są prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie fotograficznym towarzyszącym w ubiegłym roku Konkursowi Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE pod hasłem „Srebro i bursztyn”. 

Zainteresowanie publiczności przerosło oczekiwania: „Po raz kolejny okazało się, że polska biżuteria, a zwłaszcza ta z bursztynem, to idealny ambasador naszego kraju na świecie. Wystawa tak bardzo się spodobała, że otrzymaliśmy już kolejne zaproszenia, by pokazać polski bursztyn w innych miastach” – powiedziała kuratorka.

Współpracą zaowocował także wykład o bursztynie połączony z warsztatem szlifowania towarzyszący akcji promocji współczesnej polskiej biżuterii z bursztynem, który w Szkole Sztuk Użytkowych w Bratysławie w poprowadzili Marcin Tymiński – prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i Andrzej Kupniewski – przewodniczący Rady Programowej STFZ. „Mam wrażenie, że ‘odkryliśmy’ dla tych młodych ludzi bursztyn. I od razu pozyskaliśmy wielu potencjalnych uczestników konkursów Amberif Design Award i naszych ‘Prezentacji’” – podsumował Andrzej Kupniewski. 

Polski bursztyn nie od dziś zaskakuje i zachwyca odbiorców na całym świecie. Szczególnie ten prezentowany w biżuterii autorskiej: nowatorskiej i ambitnej, z pogranicza sztuki i designu, nierzadko unikatowej, zachwycającej artystycznym podejściem do surowca. Dzięki nowym, często niekonwencjonalnym pomysłom oraz modnej oprawie bursztyn nabrał nowoczesnego charakteru i lekkości wyrazu. Łączy się go już nie tylko z „tradycyjnym” srebrem, ale i – w wersji luksusowej: ze złotem, diamentami i innymi materiałami szlachetnymi, jak również z całą gamą elementów nieszlachetnych, takich jak tkaniny czy drewno. Najważniejsza pozostaje zawsze atrakcyjna kompozycja dająca przede wszystkim ciekawy efekt wizualny – oczywiście w połączeniu z wysoką jakością użytych materiałów. W swoich realizacjach twórcy kierują się nie tylko aktualnymi tendencjami w światowej modzie, ale starają się je także kreować – wielu z nich czerpie z lokalnych tradycji i rzemiosła ludowego, umiejętnie łącząc nowoczesny design z elementami folkloru. 


„Simply beautiful” 
Polski Instytut w Bratysławie
20.02 – 20.03.2019 
organizatorzy:Polski Instytut w Bratysławie, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Fundacja Promocji Wzornictwa
kuratorka: Monika Szpatowicz