plzh-CNenetdelvltnorues
Projektanci mody z Polski i z Europy gościli wczoraj, 13 kwietnia, w Kazimierzu Dolnym na corocznej gali „Złotego Wieszaka” – jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanego osobom, które w świecie mody kreują swój niepowtarzalny styl. Pomysłodawcą wyróżnienia oraz reżyserem gali jest Bartek Wieczorek, twórca telewizyjnego programu o modzie „Wieszak”, a przewodniczącym kapituły wyróżnienia jest Jagoda Komorowska, znany krytyk mody.

Tegoroczna gala Złotego Wieszaka odbyła się już po raz 15., udział w niej wzięło siedmioro projektantów z Polski i zagranicy. Jednym z pokazów zaprezentowanych na gali były ”Uliczne spotkania – 5th Avenue” autorstwa Agnieszki Gruszki i Aleksandra Gliwińskiego. Pokaz swoją premierę miał na Gali Mody i Bursztynu Amberif 2008 i był przez wiele osób oceniany jako jeden z najciekawszych i najlepszych. Projektantów zaprosiła Jagoda Komorowska już na Amberifie. Relacjonujący pokaz Aleksander Gliwiński opowiadał, że był to jedyny pokaz z muzyką na żywo, zagrali didżeje Oskar i Rodriguez, publiczność była „niesamowicie rozgrzana”, a także mocno zaskoczona, że tak ciekawie można połączyć ubiory z biżuterią bursztynową i że nie było to nudne, a wręcz inspirujące. 

Podczas gali przyznano Złote Wieszaki. W tym roku ich laureatkami zostały dwie projektantki mody: Oksana Mucha z Ukrainy oraz Natalia Jaroszewska, absolwentka łódzkiej ASP, a także Magdalena Malicka, prezes wydawnictwa Grüner+Jahr Polska, wydawcy wielu popularnych polskich czasopism. Wśród dotychczasowych laureatów tego wyróżnienia byli między innymi: Pierre Cardin, Alain Miklli, Jerzy Antkowiak i Eva Minge oraz ludzie świata kultury i polityki: Danuta Hubner, Jolanta Kwaśniewska i Dariusz Rossati.

Złoty Wieszak obok Srebrnej Pętelki (Poznański Tydzień Mody) jest najważniejszym w Polsce wyróżnieniem i wydarzeniem w świecie mody. Będący w jego nazwie szlachetny metal za sprawą Agnieszki Gruszki i Aleksandra Gliwińskiego stał się oprawą nie mniej atrakcyjnego bursztynu, co publiczność doceniła i bardzo pozytywnie skomentowała. Pozostaje nam czekać na kolejne złoto-bursztynowe wieszaki i wejście biżuterii naszych projektantów na stałe na wybiegi pokazów mody. Warto chyba też dodać, że jedyną telewizją od lat robiącą relacje z targów Amberif oraz Gali Bursztynu jest właśnie TVP Lublin, producent „Wieszaka”. Bursztynnicy mają coraz mocniejsze oparcie w osobach Jagody Komorowskiej oraz Bartka Wieczorka.


O wrażenia z gali „Złotego Wieszaka” pytaliśmy obecną tam Ewę Rachoń, komisarza targów Amberif:

Jak Pani ocenia pokazy? Jak na ich tle wypadły „Uliczne Spotkania” prezentowane wcześniej na Gali Mody i Bursztynu Amberif?

Generalnie na tych pokazach zwyczaj nie ma biżuterii, więc jest to na pewno nowe i dobre miejsce dla niej. Pokaz ”Uliczne spotkania – 5th Avenue” Aleksandra Gliwińskiego i Agnieszki Gruszki wzbudził dużo radości i emocji. Jest to zasługa kolekcji biżuterii i ciekawie uszytych ubrań. Była to nietypowa i bardzo nieszablonowa prezentacja biżuterii dzięki zaproszeniu dwóch muzyków towarzyszących pokazowi i ich niezwykłemu podejściu. Wyraźnie i modelki, i modele wczuli się w atmosferę na wybiegu, więc był to bardzo sympatyczny i bardzo dobrze odebrany pokaz. Ponieważ w innych pokazach biżuteria pojawiała się w niewielkim stopniu, ten silniej się urwalił. Dzięki temu była to bardzo dobra promocja biżuterii, a zwłaszcza bursztynu. Gala „Złoty Wieszak” jest prezentowana w TVP Lublin, oglądaną również na Ukrainie, gdzie bursztyn także jest ważnym tematem. Więc wydaje mi się, że jest to bardzo dobry i cenny krok promocyjny.

Współpracuje Pani blisko z Jagodą Komorowską i TVP Lublin – zdaje się, że to jedyna telewizja przyjeżdżająca co roku na Amberif?
To jest prawda. To była piętnasta edycja „Złotego Wieszaka” tak jak Amberifu, a moja współpraca z Jagodą Komorowską datuje się od samego początku Amberifu. Zawsze zwracała ona uwagę na kolekcje, które pojawiały się u nas, i te, które uznała za interesujące, zapraszała do udziału w gali „Złotych Wieszaków”. W tym roku nagrodę dla najciekawszego projektanta dostała Natalia Jaroszewska, która ze swoimi kolekcjami pojawiała się kilkukrotnie na Gali Mody i Bursztynu Amberif. Na gali „Złotego Wieszaka” byłam już kilka razy i staram się zaprosić do Gdańska projektantów ciekawych kolekcji; tak na przykład było przed dwoma laty w przypadku Joli Szali. Wizytę na tej gali traktuję jak wymianę informacji i doświadczeń, czasem Jagoda Komorowska sugeruje zaproszenie pewnych projektantów ze świata mody do udziału w Gali Mody i Bursztynu.

Zdjęcia: Gala Mody i Biżuterii Amberif  "Uliczne  spotkania - 5th Avenue" . Fot.  Michał Kosior. Pokaz w czasie gali "Złoty Wieszak" Fot. Ewa Rachoń